fot. PAP/Tomasz Waszczuk

„Rzeczpospolita”: Waszyngton proponuje Warszawie umowę zakładającą stałą obecność części wojsk USA

Waszyngton proponuje Warszawie umowę zakładającą stałą obecność części wojsk USA w Polsce – poinformowała „Rzeczpospolita”. Oferta została przedstawiona w środę w Warszawie przez wiceministra obrony USA.

Zdaniem finansowanego przez rząd USA Głosu Ameryki „idea Fortu Trump jest o krok bliżej urzeczywistnienia”. Z informacji gazety wynika, że Amerykanie chcą zwiększyć kontyngent nad Wisłą przynajmniej o 1000 żołnierzy, ale być może znacznie więcej. Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Co najważniejsze, część jednostek stacjonowałaby na stałe, a nie w ramach ciągłej rotacji. Chodzi przede wszystkim o sztaby dowodzenia, zwiad, zabezpieczenie sprzętu i amunicji, ale także np. jednostki lotnictwa.
Były wiceminister obrony Bartłomiej Kownacki zaznaczył, że widzimy efekty pracy, jaką Zjednoczona Prawica zaczęła już na początku kadencji.

– Prace idą w dobrym kierunku i będzie to duży sukces. Oczywiście jest to wynik nie ostatniego tygodnia, miesiąca czy nawet roku, tylko tak naprawdę pracy rządu Prawa i Sprawiedliwości od pierwszego dnia kadencji od tego momentu, kiedy ministrem obrony narodowej był jeszcze Antoni Macierewicz. Mówiliśmy już, że to jest ten pierwszy i najważniejszy krok, że jeżeli Amerykanie już tutaj będą, to potem możemy walczyć o to, żeby byli w większej liczbie i na stałe. To jest oczywiście bardziej efektywne ekonomicznie i dające większe poczucie bezpieczeństwa – powiedział Bartłomiej Kownacki.

Jednocześnie rotacyjna obecność innych wojsk, jak brygady piechoty ćwiczącej w Żaganiu, byłaby planowana na wiele lat do przodu, a nie z roku na rok.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj