fot. Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik

Białystok: Młodzież Wszechpolska przeciwna zmianie nazwy ulicy imienia Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się planom zmiany nazwy ulicy w Białymstoku, noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. Działacze MW uczestniczą też w społecznej zbiórce podpisów pod petycją przeciwników zmiany patrona.

O nadaniu imienia mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” nowej ulicy na osiedlu Skorupy w Białymstoku miejscy radni zdecydowali w poprzedniej kadencji samorządu, pod koniec kwietnia ub. roku. Z taką propozycją upamiętnienia „Łupaszki” wyszedł wtedy klub radnych PiS (który w radzie miał wówczas samodzielną większość), mimo że prezydencki projekt uchwały zakładał, by ulica nazywała się Podlaska. Propozycja PiS wywołała dyskusję, radni innych klubów mówiąc o działaniach „Łupaszki” wskazywali, że na szlaku jego oddziałów „były spalone wsie i ludność cywilna”. Zwracali też na to uwagę radni prawosławni Forum Mniejszości Podlasia z klubu radnych PO.

„Łupaszki” bronili radni PiS mówiąc, że była to „postać wielka, ale i postać tragiczna”. Odnosząc się do wypowiedzi o kontrowersjach dotyczących działalności oddziałów „Łupaszki” pytali, kto w obliczu wojny nie był „postacią kontrowersyjną”. W ich ocenie, Szendzielarz „walczył o wolność i niepodległość Polaków”. Ostatecznie za nadaniem ulicy jego imienia zagłosowało 15 radnych, 10 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Niedługo po pojawieniu się na ulicy tablic z patronem, ktoś nakleił na nich wlepki z hasłem „zbrodniarz”. Na jednej z tablic jeszcze do niedawna były ślady czerwonej farby, którą ktoś próbował zamalować nazwisko patrona. Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. „Łupaszko – morderca!!!” „Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!” (teraz są już usunięte).

W nowej kadencji samorządu większość w Radzie Miasta Białystok ma Koalicja Obywatelska; jej kandydaci w kampanii wyborczej zapowiadali, że po wyborach dojdzie do zmiany patrona tej ulicy. Deklarują to również obecni radni tego klubu.

Na początku marca z apelem o taką zmianę zwrócił się do większościowego klubu KO podlaski poseł Krzysztof Truskolaski (klub parlamentarny PO-Koalicja Obywatelska).

„Zbrodnie popełnione przez oddziały zbrojne w okresie powojennym przeciwko ludności cywilnej, w tym kobietom i dzieciom pochodzącym ze środowisk mniejszości narodowych, należy stanowczo potępić. Nie może być więc mowy, aby w Białymstoku patronem ulicy była taka postać, jako „Łupaszko”, którego oddziały są odpowiedzialne za śmierć nie mniej, niż 81 osób – różnych nacji i religii” – napisał wtedy Truskolaski.

Kilka dni później petycję o zmianę tego patrona i kilkaset podpisów mieszkańców złożył Ogólnopolski Protest Kobiet, który też zaproponował swoją nową nazwę – 100-lecie Praw Kobiet.

Dochodzi do dyskredytacji dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – uważają tymczasem białostoccy działacze Młodzieży Wszechpolskiej. Podkreślają jego zasługi m.in. w kampanii wrześniowej i w czasie okupacji.

„Jako jeden z nielicznych dowódców AK prowadził walkę zarówno z Sowietami, wiedząc o ich celowych działaniach i wyniszczaniu polskiej partyzantki oraz z Niemcami” – mówił dziś na konferencji prasowej członek zarządu MW w Białymstoku Krystian Kruszyński. W jego ocenie, nie ma dowodów, które potwierdzałyby odpowiedzialność „Łupaszki” za śmierć ludności cywilnej.

Prezes białostockiego koła Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kulesza zapewniał, że działacze MW i innych organizacji patriotycznych będą dążyć do odkłamywania historii. Mówił też, że organizacja włączy się w społeczną zbiórkę podpisów przeciwników zmiany patrona, zainicjowaną przez działaczy klubów „Gazety Polskiej”.

W sobotę w Białymstoku planowana jest debata, organizowana z inicjatywy środowisk prawicowych, pt. „Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” – prawdziwa historia”; prelegentami mają być pracownicy IPN. Debata również ma związek z zapowiedziami zmiany tego patrona ulicy.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl