fot. PAP/EPA

„Rzeczpospolita”: Polacy stawiają na naukę, a rząd na loterię

Aż 89 proc. Polaków deklaruje, że wierzy w naukę. Jednak szczepić się już tak chętnie nie chcemy – pisze „Rzeczpospolita”.

Dziennik podkreśla, że pandemia zahamowała wzrost sceptycyzmu wobec nauki, który w Polsce w widoczny sposób narastał od 2018 r. Z badania State of Science Index, przeprowadzonego w 17 krajach w lutym i marcu tego roku, wynika, że poziom sceptycyzmu Polaków spadł w porównaniu z okresem sprzed pandemii o 7 pkt proc. i utrzymuje się na poziomie 20 proc. W porównaniu z innymi badanymi krajami Polacy są teraz jednym z najmniej sceptycznych wobec nauki narodów. Gorzej jest w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W obliczu pandemii 89 proc. Polaków chętniej ufa nauce, a 82 proc. naukowcom. 74 proc. uważa, że tylko działalność naukowa jest gwarantem powrotu do normalności sprzed pandemii. Ponadto trzy czwarte społeczeństwa uważa, że obecnie najważniejszym zadaniem nauki jest wypracowanie terapii na choroby, w tym nowotwory. 68 proc. ankietowanych uznało, że lek na raka jest ważniejszy niż lek na pojawiające się wirusy.

„Zaufanie do nauki nie przekłada się automatycznie na zaufanie do szczepień. Możliwe, że opinie są dobre, bo respondent chciał lepiej wypaść, a tak naprawdę jest bardziej sceptyczny” – skomentowała wyniki badań prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, socjolog z Instytutu Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego.

Dodała, że wielu osobom trudno jest zrozumieć chaos informacyjny wokół szczepień, a pojawiające się ze strony ekspertów wyjaśnienia nie są dla nich zbyt jasne. Z badań wynika, że aż 53 proc. osób jest sceptycznych wobec tych informacji, których nie rozumie.

„Dlatego tak ważny jest jasny, spójny i ciągły przekaz” – oceniła socjolog.

Dziennik zauważa, że rząd idzie jednak w inną stronę: we wtorek minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień, poinformował, że w najbliższych tygodniach na promocję szczepień zostanie przeznaczonych 140 mln zł. Od 1 lipca każdy, kto się zaszczepi, będzie miał szansę wygrać pieniądze lub atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl