fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rzecznik KEP apeluje o włączenie się w Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego

Trwa Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego. O włączenie się w inicjatywę apeluje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Dane statystyczne dotyczące spożycia alkoholu są niepojące. W ubiegłym roku Polacy wydali prawie 37 miliardów złotych na napoje alkoholowe. Szczególną popularnością cieszą się tzw. małpki, czyli mocne alkohole sprzedawane w butelkach o małej pojemności. Jednocześnie obniża się wiek inicjacji alkoholowej. Według badań wśród piętnastolatków jest zaledwie 7 do 10 procent tych, którzy w ogóle nie mieli kontaktu z alkoholem. Dlatego chcemy modlić się szczególnie o trzeźwość dzieci i młodzieży – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

–  Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest po to, by zachęcić wierzących do modlitwy w intencji wewnętrznej wolności Polaków, a sprawa jest bardzo pilna, bo – jak podają statystyki – około 90 procent młodzieży w 15. roku życia piło już alkohol. To wpływa bardzo negatywnie na całe życie, dlatego w tym roku w sposób szczególny prosimy o wstawiennictwo ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który był jednym z największych apostołów trzeźwości – zaznacza ks. Paweł Rytel-Andrianik.

53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu potrwa do soboty. Dla wiernych przygotowano Vademecum Apostolstwa Trzeźwości na 2020 rok – zawiera ono pomocne w modlitwie materiały liturgiczne, wykłady i artykuły.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj