Rzecznik generalny TSUE odroczył wydanie opinii prawnej w sprawie odrzucenia kwot migracyjnych

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odroczył wydanie opinii prawnej w sprawie odrzucenia kwot migracyjnych – podała czeska agencja CTK powołując się na służby prasowe unijnego Trybunału. Chodzi o skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom z powodu ich sprzeciwu wobec obowiązkowych kwot rozdzielania uchodźców.

Na razie nie ustalono, jak długo potrwa odroczenie, ale najprawdopodobniej opinia zostanie przedstawiona nie wcześniej niż we wrześniu. Terminem dotychczasowym był 29 lipca.

Dobrze, że TSUE przedłuża czas na przeanalizowanie sprawy, ale warto się jednak wstrzymać z jednoznaczną oceną tej decyzji powiedział poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości.

Polska nie godzi się na narzucanie sprawy przyjmowania imigrantów. To jest suwerenna decyzja państwa polskiego. Próba narzucenia tego siłą godzi w podstawowe wartości Unii Europejskiej, a przecież stale o tych wartościach słyszymy, tylko nikt tych wartości jakoś nie definiuje. Dobrze się stało, że ta decyzja została odroczona. Zawsze warto pokusić się o więcej namysłu, to może służyć sprawie. Nie wykluczałbym również pewnego elementu gry, obym nie miał racji. Myślę jednak, że coś nowego dzieje się w Unii Europejskiej – podkreślił parlamentarzysta.

KE zaskarżyła w styczniu ubiegłego roku w TSUE decyzję Polski, Czech i Węgier, by nie uczestniczyć w jednorazowym programie rozdzielenia uchodźców, którzy dotarli do Grecji oraz Włoch i wnioskowali o azyl.

Realizacja programu zakończyła się po dwóch latach, przy czym inne państwa unijne przejęły z Grecji i Włoch tylko nieco ponad 32 tys. osób spośród łącznie 160 tys., których akcja ta miała objąć.

RIRM

drukuj