fot. PAP/Radek Pietruszka

Rządowe Centrum Legislacji: Minister J. Sasin ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w ponad 200 spółkach

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia premiera w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż szef rządu członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy rządu lub państwowe osoby prawne.

W jego myśl pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych trafi ponad 200 spółek. Szef tego resortu – wicepremier Jacek Sasin – ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w spółkach energetycznych, paliwowych, wydobywczych, chemicznych, transportowych, lotniczych, kolejowych, zbrojeniowych i rolnych.

Z projektu rozporządzenia premiera wynika też miedzy innymi, że minister aktywów państwowych będzie nadzorował dziesięć Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Politolog i ekonomista dr Grzegorz Piątkowski liczy na to, że przesunięcie nadzoru nad większością państwowych spółek do jednego ministerstwa będzie sprzyjało polepszeniu ich konkurencyjności.

– U podstawy tej zmiany leży przede wszystkim efektywność zarządzania. Druga kwestia to synergia, jaką możemy osiągnąć poprzez współdziałanie pewnych spółek. Synergia, czyli wzajemne wspieranie się i osiąganie lepszych wyników niż te spółki osiągałyby, nie będąc koordynowane przez jeden podmiot. To są dwie podstawowe kwestie, jakie – miejmy nadzieję – przyniosą w przyszłości lepsze rezultaty. Te rezultaty w ostatnich latach były już dobre, ale w gospodarce jest tak, że górnego progu nie mamy. Miejmy nadzieję, że te zmiany będą sprzyjały polepszeniu konkurencyjności polskich spółek, wzajemnemu wspieraniu się tych spółek w walce o klienta i o to, by ich wynik ekonomiczny był jak najlepszy – wskazuje dr Grzegorz Piątkowski.

Zgodnie z projektem minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – obecnie Marek Gróbarczyk – ma zarządzać 19 spółkami, głównie stoczniowymi.

Agencja Rozwoju Przemysłu ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w 96 spółkach między innymi w „Polskich Nagraniach” czy Bydgoskich Zakładach Przemysłu Gumowego „STOMIL”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl