fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Rząd zajmie się uchylaniem od płacenia alimentów

Rząd na ostatnim w tym roku posiedzeniu zajmie się projektem, który ma wyeliminować uchylanie się od płacenia alimentów. Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu Karnego, osobie, której dług alimentacyjny przekroczy sumę trzech należnych świadczeń okresowych, będzie groziła grzywna lub kara ograniczenia wolności. Jednak dłużnicy alimentacyjni będą mieli możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości przed wszczęciem wobec nich postępowania.

Przedstawiając projekt minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podkreślał, że obecnie przepisy są nieskuteczne.

– Uznaliśmy, że polskie przepisy są wyjątkowo niedoskonałe i dziurawe. Stanowią wręcz raj dla cwaniaków i kombinatorów, którzy nie chcą płacić i partycypować w wychowaniu własnego dziecka. Dzieci to miłość i radość, ale też zobowiązanie. Dlatego do tych rodziców, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków, postanowiliśmy skierować zmienioną normę prawa karnego, która pozwoli w sposób dużo bardziej skuteczny egzekwować tę odpowiedzialność w partycypacji finansowej wychowaniu i rozwoju własnego dziecka – powiedział Zbigniew Ziobro.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się także projektem zmian w ustawie o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Poza tym rząd będzie obradował nad propozycjami dotyczącymi zapobiegania zanieczyszczeniu morza przez statki oraz zmianami w prawie o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj