fot. PAP

Rząd Tuska chce zabrać pieniądze z OFE

Rząd Donalda Tuska chce zagrabić pieniądze obywateli z OFE, aby zasypać dziurę budżetową. To forma nacjonalizacji i łupienia Polaków z ich pieniędzy – powiedział lider SP Zbigniew Ziobro.

Polityk akcentuje, że OFE skompromitowało się poprzez ogromne prowizje, ale rynek kapitałowy jest najlepszym rozwiązaniem, aby te pieniądze się tam znalazły. Jeżeli przejmie to ZUS, to już nigdy z tych pieniędzy nic konkretnego nie wyniknie. Poza tym, że wykorzysta je do rozgrywek politycznych Tusk i Rostowski. Tu jednak chodzi o to, aby pieniądze te dobrze można było inwestować, stąd propozycje SP.

 – Proponujemy wprowadzenie funduszu emerytalnego, który wprowadzałby dalej zasady kapitałowego gromadzenia pieniędzy na indywidualnych kontach każdego z Polaków. Powinny one być tak zarządzane, aby prowizje pobierane z tych emerytur, nie były tak ogromne i bajońskie, żeby wchodziły w grę wtedy i tylko wtedy, gdy fundusze uzyskują zysk powyżej średniej stopy zwrotu obligacji danego roku – podkreślił Zbigniew Ziobro.

To, że fundusz dysponuje wysokimi kwotami to już jest wartość sama w sobie i nie powinno temu towarzyszyć przyznawanie niebotycznych prowizji – dodaje lider SP.

 – Od wysokich zysków należy się prowizja, ale nie należy się tylko dlatego, że ktoś obraca dużymi pieniędzmi, ale że fundusz zyskuje możliwość dysponowania i obracania wielkimi kwotami. To już jest wartość sama w sobie i nie powinno temu towarzyszyć przyznawanie niebotycznych prowizji, które doprowadziły w czasie obowiązywania OFE do wyprowadzenia prawie 20 miliardów złotych z kont Polaków do kieszeni prywatnych instytucji finansowych, które na tym świetnie się wzbogacili. To było zwykłe draństwo i to pod przykrywką prawa. To trzeba zlikwidować, to była patologia – zaznaczył europoseł Zbigniew Ziobro.

RIRM

drukuj