Rząd rozmawia z bankami w sprawie kredytów o stałym oprocentowaniu

Już za tydzień wejdzie w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Trwają też rozmowy z sektorem bankowym na temat kredytów o stałym oprocentowaniu – poinformowała wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk.

Od 26 maja Polacy, którzy mają zdolność kredytową, ale nie posiadają własnych oszczędności, będą mogli liczyć na wkład własny gwarantowany przez państwo. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantował wkład własny na poziomie od 10 do 20 procent, ale wynoszący maksymalnie 100 tysięcy złotych. Z takiego rozwiązania będzie mogło skorzystać 60 tysięcy osób.

– Mówię o osobach, które wynajmują mieszkania i przerzucą się na spłatę kredytu w tej samej wartości, w której dzisiaj wynajmują mieszkania – mówi Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

W przypadku powiększenia gospodarstwa domowego możliwa będzie spłata rodzinna, czyli 20 tysięcy złotych w przypadku drugiego dziecka i 60 tysięcy złotych w przypadku trzeciego i kolejnego. Wiceminister rozwoju i technologii, Olga Semeniuk, powiedziała, że ponadto trwają rozmowy z sektorem bankowym na temat kredytów o stałym oprocentowaniu.

– Mówimy również o możliwości wprowadzenia stałego oprocentowania, które będzie wyższe w kontekście kredytów hipotecznych, ale jest ono bezpieczniejsze dla rynków. Dyskusje trwają cały czas. Chcemy jak najszybciej wyjść z pakietem. Nasz resort rozwoju i technologii jest za to odpowiedzialny – wskazywała.

Za projekt odpowiada wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński. Toczą się również dyskusje w sprawie inwestorów zagranicznych, którzy w celach inwestycyjnych kupują część budynku, który później stoi pusty – dodała wiceminister Olga Semeniuk.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl