fot. PAP/Marcin Bielecki

Rząd przyjął projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym

Realizacja strategicznych inwestycji w sektorze naftowym oraz fundusz nauki polskiej – rząd zapowiada działania, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz staną się kolejnym impulsem dla rozwoju gospodarczego.

Nowe prawo ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówił Mateusz Morawiecki.

– Ta ustawa to kolejny filar naszego bezpieczeństwa energetycznego i umożliwienie nowych inwestycji w rurociągi, zwiększenie też możliwości przesyłu. My tego potrzebujemy – tłumaczył premier.

Rząd przyjął projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. To oznacza m.in. budowę rurociągu ropy naftowej między Gdańskiem i Płockiem.

– Ta droga z Gdańska do Płocka to coś więcej niż tylko podróż z jednego miasta do drugiego. To jest właśnie droga zwiększająca bezpieczeństwo Polski – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że w Polsce wciąż rośnie zapotrzebowanie na ropę naftową i benzynę. Polskie rafinerie pracują na maksymalnych obrotach, przez co potrzebne są nowe możliwości transportu ropy.

– Dlatego musimy bardzo mocno stawiać na nowe rozwiązania. Stąd rozbudowa terminala LNG do poziomu 7,5 mld metrów sześciennych, zdolności przerobowych przyjmowania płynnego gazu – wskazał szef rządu.

Wszystkie inwestycje ma zrealizować spółka PERN S.A., będąca własnością Skarbu Państwa. Obok inwestycji w sektorze naftowym, rząd zajmował się dziś także ustawą o utworzeniu Funduszu Nauki Polskiej. To mechanizm, który ma zapewnić finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych.

Fundusz ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego i – według deklaracji ministra nauki – zostanie dofinansowany kwotą 500 mln zł.

– Polska nauka może i powinna być jednym z motorów naszego rozwoju – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier przekonywał, że polska nauka ma szansę powalczyć „o kawałek światowego rynku”. Do tego – jak mówił Mateusz Morawiecki – potrzebna jest nauka na najwyższym poziomie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj