Rząd przyjął projekt nowelizacji wzmacniający rolę kuratorów oświaty

Rola kuratora oświaty ma być wzmocniona. To jedno z założeń przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Przepisy zwiększają kompetencje kuratora w zakresie kontroli oraz egzekwowania zaleceń pokontrolnych. W projekcie opisano m.in. sposób postępowania w sytuacji, w której dyrektor placówki uchyla się lub nie realizuje wytycznych wydanych przez kuratora oświaty.

Proponowana nowela ustawy Prawo oświatowej zmierza też do zwiększenia nadzoru nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia lub inne organizacje. Dyrektor placówki będzie miał obowiązek uzyskać na to zgodę kuratora.

W ocenie małopolskiej kurator oświaty, Barbary Nowak, zapis ma chronić młodzież przed ingerencją kontrowersyjnych środowisk w proces nauczania.

– Z całą pewnością będziemy prześwietlać każdą organizację, jak również sprawdzać informacje o zajęciach. To może się wydawać bardzo wielką ingerencją w działalność dydaktyczną i wychowawczą szkoły, ale trzeba zwrócić uwagę na to, iż w bardzo wielu szkołach pojawiają się organizacje, których cele nie zostały wystarczająco rozpoznane przez dyrektorów szkół czy nauczycieli. Te organizacje powodują bardzo duże szkody w przekazie wychowawczym, dydaktycznym – podkreśliła Barbara Nowak.

W projekcie nowelizacji doprecyzowana została też kwestia opiniowania przez kuratora zamiaru likwidacji lub przekształcenia placówki przez organ prowadzący.

Zaproponowano również rozwiązania umożliwiające realizację zajęć w trybie zdalnym na wniosek rodzica w przypadku m.in. dzieci i uczniów objętych indywidualnym nauczaniem.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl