fot. Krystian Maj/KPRM

Rząd przedstawił projekt narodowej strategii szczepień

Rada Ministrów przedstawiła projekt narodowej strategii szczepień.  Celem – jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk – jest doprowadzenie w 2021 roku do odporności populacji.

Narodowa Strategia Szczepień to 34-stronicowy dokument podzielony na 9 rozdziałów.

Michał Dworczyk wskazał, że projekt ma szczegółowo opisać wszystkie procesy, zebrać maksimum informacji, które są związane z programem szczepień. Polityk zwrócił też uwagę na cele projektu, które – jak podkreślił – wynikają z celu zasadniczego.

– Po pierwsze, naszym zadaniem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne i skuteczne. Po drugie, szczepionek musi  być wystarczająca ilość. Po trzecie, musimy całą operację przeprowadzić w najkrótszym możliwym czasie. Po czwarte, szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne, co podkreślamy za każdym razem – mówił minister.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów akcentował, że wyzwaniem jest także zorganizowanie całego procesu tak, żeby był przyjazny dla obywatela, żeby punkty szczepień były łatwo dostępne.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił z kolei uwagę na trzy wartości, które przyświecały tworzeniu strategii.

– Te trzy wartości to wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność, bo to są fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie – podkreślam  -skutecznie przeprowadzić proces szczepień. Wiedza jest w tym procesie najważniejsza, ponieważ tylko wiedza daje możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących zaszczepienia się – podkreślał.

Jeszcze dziś projekt Narodowej Strategii Szczepień przeciw COVID-19 trafi do konsultacji. Do soboty mają być zbierane wszystkie uwagi, by w przyszły wtorek Rada Ministrów przyjęła oficjalny dokument.

RIRM

drukuj