fot. twitter/MieszkanieDlaMłodych

Rząd nie wycofuje się ze swoich deklaracji odnośnie programu Mieszkanie Plus

Rząd nie wycofuje się ze swoich deklaracji, że do końca tego roku – w budowie, na różnym etapie – będzie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Polski Fundusz Rozwoju zapowiada, że na pewno na etapie projektowania będzie 50 tys. mieszkań.

Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości ma bić na głowę prywatnych deweloperów.

– Największy polski deweloper projektuje i sprzedaje rocznie ok. 3 tys. mieszkań. My w tym momencie projektujemy 18 tysięcy. Do końca roku mamy ustalony cel na 50 tys. mieszkań w projektowaniu – tłumaczy Grzegorz Muszyński, wiceprezes PFR Nieruchomości.

Do końca roku – to już deklaracja rządu – w budowie, na różnym etapie prac, ma być 100 tys. mieszkań – podkreśla wiceminister inwestycji Artur Soboń.

– Mamy 38 tys. mieszkań, które są w trakcie realizacji. To są mieszkania, w których już oddajemy klucze. To są mieszkania, w których wchodzimy na budowę. To są mieszkania, które projektujemy – wskazuje.

Udało się także stworzyć „bank ziemi” pod budowę łącznie 120 tys. mieszkań.

– To jest ponad 500 tys. działek przeanalizowanych i z nich wybranych zostało jedynie 500. Większość działek, które dzisiaj posiada Skarb Państwa, to są działki jest pod drogami, pod chodnikami – mówi Grzegorz Muszyński.

To wszystko miało zagwarantować dostęp do mieszkań dla tych osób, które zarabiają za dużo, aby uzyskać mieszkanie socjalne, i za mało, aby mieszkanie kupić na własną rękę.

– Tylko, żeby im dać dostęp do mieszkań na wynajem ze ścieżką dojścia do własności – podkreśla Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Realizacja programu Mieszkanie Plus nie poszła do końca tak, jak chciał tego rząd. Oczekiwania samych mieszkańców też były większe. Do końca roku zakończy się budowa tysiąca mieszkań. Ale teraz – po stworzeniu odpowiednich ram prawnych – powinno być już łatwiej.

– Przygotowanie tych inwestycji to jest najważniejsza, ale i najdłuższa część realizacji tego projektu – wskazuje Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

– Przygotowanie wybudowania mieszkania pod budowę w tej chwili trwa ok. dwóch lat. Jeszcze niedawno trwało nawet do pięciu, czasami nawet do siedmiu lat – akcentuje min. Jerzy Kwieciński.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju tłumaczy też, że udało się pobudzić rynek. Jeszcze cztery lata temu w Polsce były 363 mieszkania na tysiąc mieszkańców. Teraz jest ich o 20 więcej. Wciąż jednak daleko nam do innych krajów.

Swoją propozycję, aby usprawnić program Mieszkanie Plus, przedstawia ekonomista prof. Mariusz Andrzejewski. I proponuje, że rząd mógłby pomóc rodzinie kupić mieszkanie.

– Tym finansowaniem ma być bezpieczny kredyt, najlepiej ze stałym oprocentowaniem i bez konieczności wnoszenia wkładu własnego, z czym dzisiaj rodziny mają niejednokrotnie problem – podkreśla prof. Mariusz Andrzejewski.

Wkład własny mógłby zostać zastąpiony poprzez środki z programu „500 plus”. Bezpośrednio z budżetu państwa trafiałyby one na rachunki banku i służyłyby do spłaty rat kredytu. To oznaczałoby, że taki kredyt byłby bezpieczny także dla banku.

– Nasz program ma być skierowany do rodzin średnio zarabiających – akcentuje ekonomista.

Cały program nazywa się „Własnościowe dla Rodziny 500 plus” i – jak szacuje prof. Mariusz Andrzejewski – może mocno przyspieszyć tempo wzrostu polskiej gospodarki.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl