Rząd Kanady zapowiada wprowadzenie ceł odwetowych dla USA

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych w sprawie ceł, jakie amerykański rząd nałożył na import stali i aluminium do tego kraju. Po ostrej reakcji Unii Europejskiej przyszedł czas na rewanż ze strony Kanady. Rząd tego państwa zapowiada wprowadzenie ceł odwetowych dla swojego sąsiada.

Kilkanaście dni temu obowiązywać zaczęły unijne cła na produkty amerykańskie importowane do Europy. Teraz działania odwetowe wobec USA podejmuje ich najbliższy sąsiad. Ministerstwo finansów Kanady opublikowało listę ponad 100 wyrobów stalowych, 19 aluminiowych i 79 innych produktów sprowadzanych z USA, na które zostaną nałożone cła. Wśród nich są m.in. przybory toaletowe i kuchenne, kosiarki, zmywarki, ketchup czy czekolada.

– Kanada nie ma wyboru i musi podjąć odwet za pomocą miarodajnej, wzajemnej odpowiedzi „dolar za dolar”. I to jest to, co robimy – powiedziała Chrystia Freeland, minister spraw zagranicznych Kanady.

Jak zauważają komentatorzy, cel listy ma przede wszystkim podłoże polityczne. Cła mają doskwierać dużym amerykańskim firmom – szczególnie tym, których siedziby znajdują się w okręgach wyborczych, z których pochodzą najbardziej znani kongresmani. Siły nabiera także kampania społeczna nakłaniająca do bojkotowania wyrobów amerykańskich i kupowania lokalnych.

– Nie mogę wystarczająco wyrazić ogromnego żalu, z jakim przyjmujemy te środki zaradcze. Działamy w smutku, a nie w gniewie, jednak amerykańskie cła nie pozostawiają Kanadzie innego wyboru, jak tylko bronić naszych gałęzi przemysłu, naszych pracowników i naszych społeczności – zaznaczyła kanadyjska minister.

Rząd federalny ogłosił wart 2 miliardy dolarów kanadyjskich pakiet pomocy dla rodzimego przemysłu stalowego i aluminium. Składają się na niego kredyty i inne instrumenty finansowe dla firm oraz program ochrony pracowników. Kanada zamierza także zainwestować w ciągu pięciu lat 50 milionów dolarów kanadyjskich w pomoc dla ekspertów poszukujących na te towary nowych rynków zbytu.

– Prawny pretekst, na który powołują się Stany Zjednoczone, by narzucić cła na eksport kanadyjskiej stali i aluminium, mówiący o tym, że nasz kraj może stanowić zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego, jest nie tylko absurdalny, ale i bolesny – powiedziała Chrystia Freeland.

Szef kanadyjskiej dyplomacji zadeklarowała wycofanie środków odwetowych w momencie wyłączenia Kanady z amerykańskich ceł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl