fot. PAP

Rybacy otrzymują egzekucje komornicze

Sprawa dotyczy kar, które nałożył na rybaków wiceminister rolnictwa Kazimierz Plotzke, za rzekome przekroczenie limitów połowowych. 

Eurodeputowany Marek Gróbarczyk wielokrotnie wysyłał do Komisji Europejskiej zapytanie w tej sprawie. Powiedział, że komisja nie dysponuje żadnymi informacjami o nadużyciach połowów w Polsce. To co się dzieje obecnie jest celowym działaniem na szkodę całej branży rybackiej.

– Nie dosyć, że rybacy nie mają co łowić, to jeszcze wysyła się do nich Urzędy Skarbowe. Mamy przykład horrendalnego, bezdusznego i celowego działania polskiego rządu skierowanego na polski przemysł, na polskich przedsiębiorców, na polskie rybołówstwo tylko po to, żeby je zlikwidować. To rzecz, która wymaga największego potępienia i przeciwstawienia się  – powiedział Marek Gróbarczyk.

W 2007 roku rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego złożył skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na niezasadną decyzję komisji w zakresie nałożenia kar na rybaków. Po objęciu rządów przez  Platformę Obywatelską skarga została wycofana, a rybacy są zmuszeni do zapłaty kar, sięgających nawet do 300 tys. złotych.

W wyniku wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, polska flota rybacka zmniejszyła się o 70 procent. Ta skala jest niespotykana w innych krajach.

RIRM

drukuj