fot. By Jamal 2 z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik przykuta., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5192846

Ruszyło losowanie patrona zapoczątkowane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

Tradycyjnie, 1 stycznia ruszyło losowanie rocznego patrona. Akcja rozpoczęła się w klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przez internet swojego patrona wylosować może każdy wierny.

Tradycja losowania patronów ma już ok. 160 lat. Sięga początków zgromadzenia sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

– Losowanie patronów, które jest tradycją zgromadzenia, zaszczepiłyśmy wśród ludzi, którzy są związani z naszym zgromadzeniem. Okazało się, że zapotrzebowanie jest tak ogromne, że nie jesteśmy w stanie bezpośrednio przygotować patronów dla wszystkich, którzy potrzebują – wyjaśnia s. Elżbieta Siepak, rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Stąd losowanie przeniosło się do internetu. Teraz każdego roku patrona można losować na stronie internetowej faustyna.pl.

Taka akcja to posługa apostolska – mówi s. Elżbieta Siepak.

– Wraz z patronem otrzymujemy także przesłanie z „Dzienniczka” św. siostry Faustyny oraz praktykę, która dotyczy aktów miłosierdzia – wskazuje rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Do tradycji losowania dużą uwagę przywiązywała św. siostra Faustyna Kowalska. Apostołka miłosierdzia pragnęła, by jej patronem był Jezus Eucharystyczny.

– Chciała wylosować Jezusa Eucharystycznego. Najpierw chciała się umartwić i nie zajrzała, kogo wylosowała. Poszła do kaplicy podziękować za patrona, a w sercu usłyszała głos Jezusa: „Jestem Twoim patronem”. Rzeczywiście tak było – wspomina siostra Elżbieta Siepak.

Z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

– W ubiegłym roku patronów wylosowało ponad 180 tys. ludzi z wielu krajów. Po Polsce najwięcej było państw hiszpańskojęzycznych, francuskojęzycznych i anglojęzycznych – mówi s. Elżbieta Siepak.

Od tego roku, po raz pierwszy, patrona losować mogą także Słowacy.

TV Trwam News

drukuj