fot. flickr.com

Ruszyła libańska ofensywa przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu

Liban rozpoczął ofensywę przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu na granicy z Syrią. Libańskie siły zbrojne chcą zaatakować pozycje dżihadystów z ISIS w pobliżu miejscowości Ras Baalbek.

Ofensywa libańskiej armii przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu rozpoczęła się o świcie. Przy użyciu rakiet, artylerii i śmigłowców libańskie wojsko atakuje pozycje dżihadystów z ISIS. Operacja  prowadzona jest w pobliżu miejscowości Ras Baalbek. Ma ona na celu wyparcie tak zwanego Państwa Islamskiego z jego enklawy na północnym wschodzie kraju, przy granicy z Syrią.

W tym samym czasie Hezbollah i syryjskie wojsko ogłosiły atak od strony Syrii. Operacja syryjskiej armii i wspieranego przez Iran libańskiego szyickiego Hezbollahu wymierzona jest w członków ISIS w górach Kalamun na zachodzie Syrii.

Rozpoczęta pod koniec lipca operacja Hezbollahu i syryjskiej armii doprowadziła do wycofania się dżihadystów, niegdyś powiązanych z Al-Kaidą, i syryjskich rebeliantów z ich przygranicznych bastionów w Libanie. Po trwających sześć dni walkach osiągnięto rozejm, w ramach którego pierwsza grupa 8 tysięcy osób, głównie uchodźców, ale też dżihadystów, została ewakuowana do Syrii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj