fot. Małgorzata Lewicka

Rusza program: „Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu”

Osoby starsze z szansą na pomoc, młodzi z szansą na zatrudnienie. 1 kwietnia rusza program pod hasłem: „Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu”.

Pomoc trafi do 386 niesamodzielnych osób starszych – wskazuje Danuta Szukalska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PCK w Bydgoszczy.

– Program skierowany jest do osób niesamodzielnych, które ukończyły 60. rok życia i z różnych powodów wymagają pomocy, opieki – tłumaczy Danuta Szukalska.

Pomoc seniorom zapewnią osoby zatrudnione: wolontariusze i sąsiedzi – mówi Adam Szponka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu.

– Chcemy zawiązać takie środowiska, takie pary – sąsiad plus osoba niesamodzielna, która wymaga opieki w celu, aby ta osoba wymagająca opieki miała kogoś, kto by wspierał, pomagał, asystował trochę w życiu codziennym – wskazuje.

To odpowiedź na zmiany demograficzne. Liczba seniorów wzrasta, dlatego pomoc trafi też do tych, którzy – choć nie kwalifikują się jeszcze do usług opiekuńczych – wykazują już przejawy niesamodzielności – dodaje Adam Szponka.

– Rolą takiego asystenta będzie sprawdzić, czy jest ciepło w domu, czy jest coś w lodówce, ewentualnie umówić z lekarzem, zawieść do tego lekarza, załatwić jakieś sprawy, które wymagają załatwienia w urzędzie – tłumaczy dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu.

Bydgoski oddział PCK poszukuje osób do współpracy – mówi koordynator projektu Krzysztof Rębacz.

– Kto będzie chciał przez okres 21 miesięcy pracować jako opiekun osoby niesamodzielnej, będzie mógł taką pracę podjąć – informuje Krzysztof Rębacz.

Zanim pomoc trafi do seniorów, opiekunowie muszą zostać przeszkoleni – dodaje Danuta Szukalska.

– 12 dni będzie trwało to szkolenie i 13. dnia zakończy się egzaminem – zaznacza dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PCK w Bydgoszczy.

Wszystko ma być dopięte na 1 kwietnia. W ramach programu przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu powstanie Centrum Informacji Senioralnej.

– Chcemy zebrać informacje na temat usług opiekuńczych, medycznych oraz pewnych przedsięwzięć realizowanych na rzecz osób starszych, na rzecz seniorów – mówi Adam Szponka.

A takich inicjatyw w regionie jest sporo – podkreśla Joanna Borowiak, poseł PiS.

– Każda inicjatywa adresowana dla poprawy jakości życia osób w wieku senioralnym jest niezwykle cenna – mówi polityk.  

Obok programów realizowanych z funduszy unijnych, niezbędną pomoc seniorom oferuje polski rząd – dodaje.

– Mamy program senior plus, z którego korzystają gminy w Polsce. Jest ich coraz więcej. To program adresowany do osób po 60. roku życia, nieaktywnych zawodowo, do osób, które często też są samotne – wskazuje Joanna Borowiak.

W planach resortu rodziny jest rozbudowa sieci dziennych domów i klubów dla osób starszych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj