twitter.com/paweljablonski_/

Rumunia: wiceminister P. Jabłoński rozmawiał z sekretarz stanu rumuńskiego MSZ nt. bezpieczeństwa, UE i współpracy dwustronnej

Tematem polsko-rumuńskich rozmów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Bukareszcie były przede wszystkim bezpieczeństwo, odpieranie zagrożenia rosyjskiego, propozycje reformy traktatów Unii Europejskiej oraz coraz intensywniejsze relacje dwustronne – poinformował wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński, który spotkał się w środę z rumuńską sekretarz stanu ds. UE, Danielą Gitman.

„Bardzo dobre rozmowy z Danielą Gitman, sekretarz stanu ds. UE w MSZ Rumunii” – napisał na X wiceminister Paweł Jabłoński.

Jak dodał, podczas spotkania rozmawiano „przede wszystkim o bezpieczeństwie i o tym, jak skutecznie odpierać rosyjskie zagrożenie dla Europy Środkowej, o propozycjach reformy unijnych traktatów, rozszerzeniu UE, a także o coraz intensywniejszych relacjach politycznych i gospodarczych między Polską i Rumunią”.

https://twitter.com/paweljablonski_/status/1732374991256142180

Rumuńskie MSZ przekazało w komunikacie, że rozmowy dotyczyły „priorytetowych aspektów współpracy dwustronnej, a także bieżących spraw agendy europejskiej, zwłaszcza dotyczących procesu rozszerzenia, refleksji nad przyszłością Europy, rewizji wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 i migracji”.

Strona rumuńska „z zadowoleniem przyjęła spójność dialogu” w ramach dwustronnego partnerstwa strategicznego. Gitman podkreśliła znaczenie współpracy gospodarczej i międzysektorowej w oparciu o uzgodnienia czwartej rundy konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w marcu br. w Bukareszcie.

„Zaznaczyła także, że wspólne wysiłki w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, z naciskiem na wzmocnienie postawy obronnej i odstraszania NATO na wschodniej flance, stanowią centralny filar dwustronnych stosunków strategicznych” – czytamy w komunikacie.

Rumuńska sekretarz stanu mówiła również o efektywnej współpracy w ramach formatów regionalnych, takich jak Inicjatywa Trójmorza, Bukareszteńska Dziewiątka, formaty trójstronne Rumunia-Polska-Turcja oraz Rumunia-Polska-Hiszpania.

Daniela Gitman wskazała na „szczególne znaczenie uchwalenia decyzji sprzyjającej otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią podczas szczytu Rady Europejskiej, która odbędzie się w dniach 14-15 grudnia 2023 roku”.

Dodała, że ważne jest „wspieranie europejskiej drogi Ukrainy, Republiki Mołdawii, Gruzji, a także partnerów z Bałkanów Zachodnich”

Przedstawiciele MSZ Polski i Rumunii rozmawiali także na temat wyzwań dla bezpieczeństwa i wojny na Ukrainie, „z naciskiem na konieczność kontynuowania wysiłków dla wielowymiarowego wsparcia dla Ukrainy i Mołdawii”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl