fot. PAP/EPA

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen – ogłosiła hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.

Sprecyzowała, że dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu kandydatur obu państw obywatele Rumunii i Bułgarii będą mogli podróżować samolotami oraz drogą morską bez paszportów do państw strefy Schengen, obejmującej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej. Do strefy należą też cztery stowarzyszone z UE państwa: Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein.

Decyzja w sprawie zniesienia obowiązku posiadania paszportów na granicach lądowych przez obywateli Rumunii i Bułgarii ma zapaść, jak sprecyzowała Rada UE, „w rozsądnym przedziale czasowym”.

Przeciwko przyjęciu Rumunii i Bułgarii, do którego konieczna była jednomyślność członków strefy Schengen, wypowiadała się wcześniej Austria.

Pierwsze państwa przystąpiły do strefy Schengen w 1995 r., kiedy to na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej po raz pierwszy zniesiono kontrole graniczne.

Ostatnim państwem, które dołączyło do strefy Schengen była Chorwacja. Jej przystąpienie miało miejsce 1 stycznia 2023 r.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl