Rumunia – Dwaj byli ministrowie skazani za szpiegostwo przemysłowe

Były rumuński minister gospodarki Codrut Seres został we wtorek skazany przez sąd kasacyjny na karę 4 lat i 8 miesięcy więzienia, a były minister telekomunikacji Zsolt Nagy na 4 lata za szpiegostwo przemysłowe i zdradę państwa w związku z planowanymi prywatyzacjami.

Wyroki sądu kasacyjnego są ostateczne.

Obydwu byłym ministrom udowodniono sprawstwo wycieku poufnych danych na temat prywatyzacji i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która chciała skorzystać na planowanej prywatyzacji wielkich rumuńskich przedsiębiorstw w latach 2005-2007.

Seres i Nagy przekazali m.in. poufne dokumenty doradcom bankowości inwestycyjnej CSFB (działu inwestycyjnego banku Credit Suisse), wyznaczonym na konsultantów prywatyzacji spółki dystrybucji energii elektrycznej Electrica Muntenia Sud i producenta samolotów Avioane Craiova oraz sprzedaży pakietu akcji narodowego operatora telekomunikacyjnego Romtelecom.

Na kary więzienia za szpiegostwo przemysłowe zostali skazani także dwaj konsultanci banku Credit Suisse: Vadim Benyatov na cztery i pół roku, a Bułgar Stamen Stanczew – na pięć lat i dwa miesiące pozbawienia wolności.

Sześć innych osób, w tym Turek i Czech, otrzymało kary więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było zdobywanie poufnych danych związanych z prywatyzacją. Chodziło też o prywatyzację rumuńskiej poczty oraz sprzedaż mniejszościowego udziału w firmie Petrom kontrolowanej przez austriacki koncern ropy i gazu OMV.

Seres i Nagy twierdzili przed sądem, że dokumenty prywatyzacyjne, które udostępniali, nie miały poufnego charakteru.

PAP

drukuj