fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ruda Śląska: Premier Szydło na Mszy św. odpustowej w parafii św. Józefa

O pokój, ducha współpracy między Polakami, a także w intencji rodzin i bezrobotnych modlili się wierni podczas niedzielnej Mszy św. w Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej. We Mszy św. brała udział premier Beata Szydło.

1 maja Kościół katolicki czci św. Józefa – patrona ludzi pracujących.

Witając zgromadzonych proboszcz rudzkiej parafii ks. Adam Brzyszkowski przypomniał, że w archidiecezji katowickiej święto Józefa jest od kilku lat dniem modlitw za bezrobotnych. Msza sprawowana była także w intencji Ojczyzny.

Jak mówił ks. proboszcz, wierni chcieli podczas Mszy pomodlić się „o tak potrzebny pokój, o ducha współpracy między Polakami, zaprzestanie wszystkich sporów”.

Szczególnie pragnę polecić tych, którzy stoją z woli narodu na czele naszej Ojczyzny i wszystkich rodaków, a więc panią premier, prezydenta i wszystkich ich współpracowników – dodał.

Homilię wygłosił ks. dr Rafał Śpiewak, który jest duszpasterzem akademickim w Rybniku. Mówił o św. Józefie – opiekunie Maryi i Jezusa, który powinien być wzorem dla wszystkich rodziców. Ci zaś powinni wychowywać dzieci w miłości i posłuszeństwie Bogu, jak np. ojciec Karola Wojtyły – dodał.

Ksiądz przekonywał, że rodzicielstwo – ojcostwo i macierzyństwo – jest „nie tylko na dobre czasy”.

Rodzina jest na wszystkie czasy. Czy św. Józef miał łatwo? Czy ojciec Karola Wojtyły żył w łatwych czasach? A kiedy były dobre czasy? Rozwiązaniem na wszystkie czasy jest silna Bogiem rodzina, która dopiero zmienia świat i czas, a nie na odwrót – podkreślił.

Ksiądz przekonywał też, że zmiana świata na lepsze „nie zależy od żadnych systemów gospodarczych, politycznych czy jakichkolwiek”. „On zależy tylko od tego, czy się chce być i jest współpracownikiem Boga” – powiedział.

Św. Józefie, nasz drogi patronie, pomóż nam odkryć i zabezpieczyć najcenniejszy nasz życiowy skarb – nasze rodziny. Niech czasy sobie będą, jakie chcą, ale dom rodzinny niech będzie naszym najpiękniejszym, najbezpieczniejszym schronieniem – zakończył ks. Śpiewak.

Podczas Mszy św. w Rudzie Śląskiej premier Szydło towarzyszył m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który jest jednym z wiernych parafii św. Józefa. W uroczystościach odpustowych brali też udział przedstawiciele lokalnego samorządu. Po wyjściu z kościoła premier rozmawiała z mieszkańcami.

PAP/RIRM

drukuj