Rozróba we Wrocławiu, marsz w Warszawie

Trwa śledztwo w sprawie pobicia przez rosyjskich kibiców obsługi stadionu we Wrocławiu. Z kolei UEFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec Rosji za incydenty podczas piątkowego meczu Rosja – Czechy

Jak zapewnił szef MSW Jacek Cichocki, w ramach prowadzonego śledztwa trwa identyfikacja sprawców. – Mam nadzieję, że policji uda się ująć sprawców tego pobicia – dodał. W wyniku analizy monitoringu stadionowego policja zna już twarze 12 awanturujących się kibiców rosyjskich. Trwa ustalanie ich nazwisk. Po tym jak wrocławska prokuratura wydała zgodę na publikację wizerunków sześciu najbardziej agresywnych Rosjan, ich zdjęcia trafiły m.in. do Straży Granicznej.
Do zdarzenia z udziałem Rosjan doszło na Stadionie Miejskim podczas meczu Rosja – Czechy. Po upadku na płytę boiska racy stewardzi stadionowi pełniący funkcje informacyjno-porządkowe podjęli interwencję. Wówczas agresywni kibice wszczęli awanturę, w wyniku której jeden ze stewardów wymagał pomocy medycznej. Innym incydentem z udziałem rosyjskich kibiców zajął się już sąd. – Zakaz wstępu na imprezy masowe wydał wrocławski sąd w niedzielę 27-letniemu mężczyźnie i 41-letniej kobiecie – informuje Kamil Rynkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Muszą zapłacić też po 2 tys. zł grzywny. Oboje Rosjanie zostali przed wejściem na stadion zatrzymani przez policję i trafili do izby wytrzeźwień, ponieważ nie zastosowali się do poleceń służb porządkowych.
Czterej inni Rosjanie od piątku przebywają w policyjnym areszcie, oczekując na przesłuchanie. Przed meczem pobili się we wrocławskiej restauracji, w wyniku czego jeden z nich trafił do szpitala. Grożą im zarzuty zniszczenia mienia oraz wszczęcia bójki.

Po obfitującym w naganne zachowanie kibiców z Rosji meczu Rosja – Czechy UEFA wszczęła w sobotę procedurę dyscyplinarną przeciwko Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej. W jego tracie odnotowano rzucanie rac, wulgarne okrzyki i transparenty z zabronionymi hasłami. Media informują m.in. o wyzwiskach, którymi obrzucono czarnoskórego piłkarza Czech Gebre Selassie. Tym także zajmie się 13 czerwca komisja dyscyplinarna UEFA.
Tymczasem rosyjscy kibice chcą jutro, przed meczem z Polską, przemaszerować na Stadion Narodowy. Szczegóły zostały uzgodnione z urzędnikami warszawskiego ratusza. Wszechrosyjski Związek Kibiców (WOB) potwierdził, że zbiórka kibiców będzie miała miejsce o godz. 17.00 przed stacją kolejową Warszawa Powiśle, skąd pół godziny później Rosjanie, ubrani w czerwone koszulki, wyruszą mostem Poniatowskiego na Stadion Narodowy. Mimo rozrób z udziałem Rosjan we Wrocławiu władze miasta i MSW nie przewidują specjalnych zabezpieczeń marszu, w którym może wziąć udział ok. 5 tys. osób. – Zabezpieczenia będą adekwatne do zidentyfikowanych zagrożeń – mówi Cichocki. Jednak Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza nie chciała powiedzieć, czy przejście grupy Rosjan będzie zabezpieczane przez policję. – Służby porządkowe będą zabezpieczać zarówno zorganizowane, jak i niezorganizowane grupy kibiców – zaznaczyła. Informacji dotyczących zabezpieczeń nie chciał również podać Maciej Karczyński, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Warszawski ratusz informuje, że nie będzie to oficjalne zgromadzenie publiczne.

drukuj