fot. https://pixabay.com/

Rozpoczynamy astronomiczne lato

20 czerwca przypada początek astronomicznego lata. O godzinie 22.51 Słońce znajdzie się w tak zwanym punkcie Raka. To jednocześnie najdłuższy dzień w roku. Potrwa on od ok. 17 godzin i 20 minut na krańcach północnych naszego kraju do 16 godzin i 13 minut na południu.

Synoptyk Rafał Maszewski przypomniał, że mamy już lato meteorologiczne, które zaczęło się 1 czerwca, a także lato fenologiczne, które jest wyznaczane kwitnieniem lipy. Ponadto rozpoczęło się lato termiczne uzależnione od średniej dobowej temperatury przekraczającej 15 stopni. Przed nami jeszcze ostatni z początków lata, czyli lato kalendarzowe, które rozpocznie się pojutrze. Klimatolog wskazuje, że szanse na lato cieplejsze od normy są bardzo duże.

Prognozy są na bardzo upalne lato. Tego ciepłego, gorącego powietrza jest bardzo dużo, przynajmniej na południu od Europy, południe Europy, Afryka Północna, Bliski Wschód. Morze Śródziemne jest w znacznej części mocno nagrzane, temperatura wody powyżej normy, także jest skąd to gorące powietrze brać, kwestia tylko ułożenia wyżów i niżów, czy to powietrze trafi do nas. Na razie trafia na krótko. Mamy pojedyncze dni z powietrzem bardzo gorącym. Trudno tu oczywiście określić, co będzie w lipcu czy w sierpniu. Statystycznie oczywiście najcieplejszy kres w roku przypada na trzecią dekadę lipca i pierwszą dekadę sierpnia. Zobaczymy, jak będzie w tym roku. Są spore szanse, że będzie sporo upalnych i gorących dni i mogą się pojawić duże skoki temperatur wzwyż – wyjaśnił Rafał Maszewski.

Rafał Maszewski mówił, że niepokojące są zbyt niskie opady deszczu, przez co powoli zaczyna brakować wody w glebie. W ocenie klimatologa, grozi to suszą w lipcu i sierpniu.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl