fot. PAP/Mateusz Marek

Rzecznik MŚP: Gdyby urzędnicy przestrzegali Konstytucji Biznesu, rzecznik byłby niepotrzebny

Część urzędników wciąż działa wbrew głównym zasadom Konstytucji Biznesu, rozstrzygając niejasności dotyczące interpretacji przepisów na niekorzyść przedsiębiorców – wskazał podczas czwartkowej konferencji rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, podsumowując upływającą kadencję.

Jak wskazał Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (RMŚP) jest strażnikiem Konstytucji Biznesu, na którą składa się pięć głównych zasad: co nie jest zabronione, jest dozwolone; zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy; zasada rozstrzygania niejasności w przepisach prawa i postępowaniach administracyjnych na korzyść przedsiębiorcy oraz zasada proporcjonalności.

„Gdyby urzędnicy stosowali te zasady w praktyce administracyjnej, rzecznik byłby niepotrzebny” – powiedział Adam Abramowicz.

Dodał, że 35 lat od wprowadzenia gospodarki wolnorynkowej część urzędników działa według zasad wyniesionych z minionego ustroju.

„Zamiast zasad Konstytucji Biznesu stosują inną zasadę: ode mnie zależy twoje życie i los twojej firmy, a jak mam niejasności interpretacyjne, zawsze będę decydować na twoją niekorzyść” – ocenił.

Według rzecznika przykładem takiego traktowania przedsiębiorców były m.in. kontrole dotyczące tzw. karuzel vatowskich.

„Niektórzy byli w nie wciągani bez swojej wiedzy, a później ponosili konsekwencje. Część z nich udało nam się przed sądami administracyjnymi wybronić” – zaznaczył.

Jak dodał Abramowicz, Biuro RMŚP współpracowało z Ministerstwem Finansów w sprawie szkoleń urzędników dotyczących stosowania zasad Konstytucji Biznesu.

„Było to bardzo potrzebne zwłaszcza w kwestii stosowania kodeksu karno-skarbowego, który przewiduje możliwość zawieszenia biegu przedawnienia w chwili postawienia zarzutów” – stwierdził Adam Abramowicz.

Jak wyjaśnił, zdarzało się, że kończył się ustawowy termin, a urzędnik, który nie zdążył zakończyć postępowania skarbowego, stawiał przedsiębiorcy zarzuty.

„Spektakularnym przykładem był przedsiębiorca, który zajmował się zaopatrywaniem gabinetów dentystycznych. W jego firmie wszczęto kontrolę dotyczącą podatku dochodowego. Postawiono mu zarzuty karno-skarbowe, a z domu zabrała go policja w towarzystwie urzędników skarbowych, mimo że przedsiębiorca opiekował się w tym czasie terminalnie chorą żoną. Pół roku później sąd go uniewinnił, bo podstawy zarzutów były żadne. Jedynym powodem, dla którego je postawiono, było to, że urzędnicy nie zdążyli zakończyć w terminie postępowania” – zrelacjonował rzecznik.

Jak wskazał Abramowicz, dzięki interwencji Rzecznika MŚP resort finansów przygotował dla urzędników specjalne instrukcje, które miały takim sytuacjom zapobiegać. Wprowadzono też system kontroli nakładający obowiązek raportowania, dzięki czemu liczba podobnych spraw spadła.

W opinii Abramowicza gorzej układała się współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

„W wielu sprawach prowadzonych przez urzędników ZUS łamane były wszystkie zasady ujęte w Konstytucji Biznesu, zwłaszcza ta mówiąca, że co nie jest zabronione, jest dozwolone, a także zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy” – zaznaczył Abramowicz.

Rzecznik przytoczył przykład kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które przed zajściem w ciążę płaciły zwiększoną składkę ubezpieczenia zdrowotnego, aby uzyskać wyższy zasiłek chorobowy, co – jak podkreślił – było zgodne z ustawą.

„ZUS wszczynał kontrolę i stwierdzał, że kobieta miała za niskie dochody, by płacić większą składkę. Zasiłki były cofane bez żadnej podstawy prawnej, co często prowadziło do nieszczęścia całych rodzin” – powiedział.

Jak dodał Abramowicz, Biuro Rzecznika MŚP doprowadziło do wygrania ośmiu takich spraw w Sądzie Najwyższym, który orzekł, że urzędnicy ZUS nie mają prawa ustalać, jakiej wysokości składki mają płacić przedsiębiorcy, ponieważ ustawa daje im możliwość wyboru i nie jest to uzależnione od wielkości przychodu.

Podsumowując upływającą kadencję, Adam Abramowicz stwierdził, że zostawia następcy dobrze funkcjonujące Biuro RMŚP i oferuje mu pomoc.

„Ważne, żeby była to osoba apolityczna, która będzie rzecznikiem przedsiębiorców z sektora MŚP, a nie rządu czy grup interesów” – podkreślił.

Dodał, że kiedy sam został powołany na to stanowisko, zrezygnował z mandatu poselskiego oraz członkostwa w PiS.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców to jednoosobowy organ zajmujący się ochroną interesów mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców. Jego działalność reguluje ustawa z 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik ma kompetencje do działania tylko w sprawach pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem, samorządem bądź instytucją państwową. Nie ma uprawnień do działania w sporach pomiędzy przedsiębiorcami.

Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, którego siedziba mieści się w Warszawie. Ponadto w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu mieszczą się terenowe biura Rzecznika.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powoływany jest na 6-letnią kadencję przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl