Rozpoczynają się wakacje

 

Ponad cztery miliony dzieci i młodzieży kończy dziś rok szkolny i rozpoczyna wakacje. Około 365 tys. uczniów kończących I klasy szkoły podstawowej otrzyma swoje pierwsze świadectwa szkolne, wśród nich będzie blisko 63 tys. dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole w wieku sześciu lat. Dziś świadectwa maturalne odbiorą także tegoroczni maturzyści.

Mijający rok szkolny był także ostatnim, gdy o posłaniu dziecka wcześniej do szkoły decydowali rodzice. We wrześniu do I klas razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r.

Tegoroczni maturzyści uczyli się zgodnie ze starą podstawą programową kształcenia ogólnego. Przyszłoroczni maturzyści będą zdawać egzaminy według nowych zasad. Prof. Ryszard Terlecki, poseł z sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, mówi że mijający rok szkolny był trudny; pokazał, jak niski jest poziom polskiej edukacji.

– Ze szkołą wciąż mamy kłopoty przez rozmaite pomysły rządzących. W tej chwili przeciekają informacje o skali niezdanych matur. To jest wiadomość zatrważająca, bo jeżeli rzeczywiście jedna trzecia zdających nie przeszła pomyślnie tego egzaminu to bardzo źle świadczy o sytuacji szkoły. Z każdym rokiem obniża się poziom wymagań. Nie wiemy co będzie z darmowym podręcznikiem od początku roku, jak w ogóle to będzie wyglądać. Dalej trwa konflikt o sześciolatki w szkołach. Znaczna część rodziców szuka rozmaitych dróg, aby uniknąć wysłania dziecka do szkoły. Mamy okrojone liceum, które w opinii wszystkich nie jest ogólnokształcącym liceum, tylko taką szkółką przygotowującą do matury. Problemy się kumulują – powiedział prof. Ryszard Terlecki.

Po południu uczniowie i nauczyciele rozpoczną dwumiesięczne wakacje. Czas odpoczynku od szkoły część dzieci spędzi na koloniach. Te, które zostaną w domach także nie będą się nudzić, gdyż miasta przygotowały wiele ciekawych atrakcji. A dzięki „Wakacyjnej Akcji Caritas” kilkadziesiąt tysięcy dzieci z ubogich rodzin będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i na Mazurach.

RIRM 

drukuj