Rozpoczęto kampanię edukacyjną „Stop Smog”

Rusza ogólnopolska kampania edukacyjna „Stop Smog”. Celem akcji jest podnoszenie świadomości ekologicznej, zwłaszcza w kontekście problemu zanieczyszczenia powietrza przez smog.

W internecie, mediach społecznościowych oraz prasie pojawią się informacje dotyczące problemu zanieczyszczenia powietrza i tego, co może zrobić każdy z nas, aby walczyć z tym zjawiskiem. Kampania ma pokazać, jakie konsekwencje dla zdrowia ma smog. W ramach akcji przedstawiony zostanie katalog codziennych zachowań, które przyczynią się do realnej poprawy sytuacji  .

Istotnym zadaniem jest walka z niską emisją. Chcemy pokazać, że tę walkę można wygrać – mówi wiceminister środowiska Paweł Sałek.

– Istnieje możliwość spalania paliw stałych, dobrych gatunków węgla, także biomasy do tego, żeby ta emisja była mniejsza, nie powodowała występowania zjawiska smogu. To jest materiał edukacyjny, który ma pomóc mieszkańcom (…), żeby w sposób odpowiedzialny i w sposób wyedukowany mogli pożytkować paliwa stałe – tłumaczy wiceminister środowiska.

Współorganizatorem kampanii „Stop Smog” jest Instytut Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego. Dr Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Środowiska, wskazuje – planujemy dotrzeć do jak najszerszego grona Polaków.

– Żeby każdy Polak wiedział, co on może zrobić sam w zakresie smogu. Z naszych badań i monitoringu prowadzonego m.in. przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wynika, że teraz problem smogu to nie jest problem zanieczyszczeń przemysłowych. Z tym sobie już Polska poradziła, mamy tutaj duże sukcesy w zakresie ograniczania emisji. Natomiast mamy problem z ogrzewaniem naszych domów i mieszkań – tutaj jest największy problem – oraz kwestię dotyczącą emisji transportowej – to w zależności od tego, o jakich obszarach mówimy, o jakich miejscach mówimy. Smog zazwyczaj jest zlokalizowany i identyfikują go, że jest on połączony z tkanką miejską. To są zazwyczaj duże miasta, ale również małe i średnie – tłumaczy dr Krystian Szczepański.    

Problem smogu nasila się w Polsce zazwyczaj wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wicepremier, minister energii i rozwoju Mateusz Morawiecki poinformował, że na walkę z tym zjawiskiem przeznaczone zostaną środki pozyskane z opłaty za torebki foliowe, która wejdzie w życie od 1 stycznia.

Chodzi o wsparcie najuboższych w wymianie pieców na te przyjazne środowisku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl