fot. https://pixabay.com/

Rozpoczęły się XXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

W Wojciechowie rozpoczęły się XXVIII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Uczestnicy zdobędą umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa – powiedziała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, Agnieszka Gąska.

Głównym celem warsztatów jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. Jak podkreśliła we wtorek Agnieszka Gąska, w warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z całej Polski. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale też programista czy biotechnolog.

„Wszyscy przyjeżdżają do Wojciechowa, żeby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu, wiedzę o historii kowalstwa, marketingu, przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni” – wyjaśniła.

Jej zdaniem tradycją stało się, że w warsztatach bierze udział tylko 16 osób.

„Zgłoszeń mamy zdecydowanie więcej, ale warunki techniczne nie pozwalają nam na przyjęcie większej liczby zgłoszeń. Dlatego tradycyjnie od lat kładziemy nacisk na przyjęcie osób, które wiążą swoją przyszłość z kowalstwem” – powiedziała dyrektor.

Według Agnieszki Gąski kowalstwo zmieniło się i dziś to nie są tylko balustrady, kute bramy, ogrodzenia czy barierki.

„Chcemy pokazać uczestnikom jak można wykorzystać kowalstwo ludowe i artystyczne do stworzenia oferty w swoim regionie dla turystów, dla wycieczek szkolnych. Stąd w programie zajęcia z marketingu czy przepisów prawnych” – mówiła.

Adeptów w tajniki kowalstwa wprowadzą mistrzowie z województwa podkarpackiego – Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Stanisław Wozowicz.

Warsztaty potrwają do 10 lipca, a prace wykonane podczas warsztatów będą prezentowane w Galerii Sztuki w Muzeum Kowalstwa na szczycie Wieży Ariańskiej w Wojciechowie. Pod koniec warsztatów, w dniach od 8 do 10 lipca, w Wojciechowie odbywać się będą XIX Ogólnopolskie Spotkania Kowali, w których swój udział zapowiedziało 20 drużyn z Polski, Czech i Węgier. W ramach imprezy zaplanowano sympozjum kowalskie, konkursy kowalstwa artystycznego, kiermasz wyrobów kowalskich i pokazy kucia.

Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie organizowane w ramach wojciechowskiej Kuźni Talentów – jedynej szkole kowalstwa w Polsce – zostały nagrodzone ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu i propagowanie kowalstwa artystycznego oraz użytkowego. Na przestrzeni lat uczestniczyło w nich ponad 450 osób. Warsztaty realizowane są przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl