fot. PAP/Albert Zawada

Rozpoczął się 18. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

W Warszawie rozpoczyna się dziś 18. edycja festiwalu „Chopin i jego Europa”. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest romantyzm.

Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 18. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” jest próbą przyjrzenia się twórczości tego wybitnego twórcy poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Stanowi także odwołanie do współczesności genialnego kompozytora, prezentując między innymi twórczość kręgu jego przyjaciół – kompozytorów polskich, takich jak Ignacy Feliks Dobrzyński, Józef Nowakowski, Franciszek Lessel oraz Józef Krogulski.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, wskazał, że „Chopin i jego Europa” to jest „marka wypracowywana już od lat”. [czytaj więcej]

– 34 koncerty wokół Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, a także kilku mniej znanych naszych wielkich kompozytorów, z których przeciętny polski inteligent być może kojarzy Łukasza Krupińskiego, a innych mniej. Cały czas realizujemy funkcję edukacyjną. W 18. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa” uczestniczyć będą wspaniali artyści z całego świata. Mamy „Rok Romantyzmu Polskiego, jest to rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza i w związku z tym romantyzm jest myślą przewodnią festiwalu – powiedział prof. Piotr Gliński.

18. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” potrwa do końca sierpnia. Wejścia na koncerty są biletowane.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl