Rozmowy o programie nuklearnym Iranu bez rezultatu

Rokowania w Genewie między Iranem i sześciu światowymi mocarstwami przerwano po północy w niedzielę bez porozumienia – poinformował minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius. Dodał, że rozmowy będa wznowione później. Iran ocenił przebieg rozmów pozytywnie.

„Spotkanie w Genewie pozwoliło nam osiągnąć postęp, ale nie byliśmy w stanie sfinalizować rozmów ponieważ wciąż istnieje kilka kwestii wymagających uwagi” – powiedział Fabius. Nie sprecyzował jakie to kwestie. Fabius poinformował też, że rokowania będą kontynuowane na szczeblu wysokiej rangi dyplomatów, którzy podejmą próbę przygotowania gruntu pod ostateczne porozumienie.

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton oceniła pozytywnie dotychczasowe ustalenia i sprecyzowała, że rozmowy zostaną wznowione 20 bm. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że „proces rokowań potrwa jeszcze tydzień, lub 10 dni”. Określił on genewskie rozmowy jako „bardzo dobre” oraz „takie, na których możemy budować”. Zaprzeczył jakoby był rozczarowany dotychczasowym brakiem porozumienia i wyraził optymizm co do szans na jego osiągnięcie w przyszłości.

Rozmowy zakończyły się po trzech dniach intensywnych negocjacji między Iranem i tzw. Grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy). Rokowaniom przewodniczyła szefowa dyplomacji UE Cathrine Ashton. Według źródeł dyplomatycznych, podczas ostatniej rundy rozmów w sobotę, które przeciągnęły się do późnych godzin nocnych, usiłowano sfinalizować tymczasowe porozumienie na okres 6 miesięcy.

Ostatecznym celem rozmów jest uzyskanie porozumienia ograniczającego najbardziej kontrowersyjne aspekty irańskiego programu nuklearnego. W zamian przewiduje się złagodzenie niektórych sankcji powodujących dotkliwe straty dla gospodarki Iranu. Jednak, według AFP, w ostatniej chwili pojawiły się rozbieżności między stanowiskiem Francji i pozostałych mocarstw w kwestii gwarancji przestrzegania postanowień porozumienia.

Reuter wskazuje, że do najbardziej spornych spraw należy kwestia zamknięcia irańskiego reaktora mogącego służyć do produkcji wzbogaconego uranu o znaczeniu militarnym, losu irańskich zapasów wzbogaconego uranu oraz zakresu i terminów łagodzenia sankcji gospodarczych wobec Iranu. Mocarstwa zachodnie podejrzewają Iran, że jego program atomowy, oficjalnie służący rozbudowie potencjału energetycznego, służy też do produkcji broni nuklearnej. Iran odrzuca te oskarżenia, ale w ostatnim okresie zadeklarował gotowość do rozmów na ten temat.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl