fot. https://www.facebook.com/SanktuariumSwietegoJozefa

Rozmodlona Rodzina u św. Józefa w Kaliszu

Do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyła w czwartek XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Było to wielkie wołanie w intencji rodzin i obrony życia. „Rodzina Radia Maryja z różnych stron Polski tradycyjnie gromadzi się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w pierwszy czwartek miesiąca września. To najliczniejsza pielgrzymka przybywająca do kaliskiego sanktuarium – rozmodlona Rodzina Radia Maryja” – podkreśla ks. prał. dr Jacek Plota, kustosz miejsca, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Kalisza odbywająca się we wrześniu jest zawsze połączona z pierwszoczwartkowym nabożeństwem za małżeństwa, rodziny i w intencji obrony życia.

„To już XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do św. Józefa czczonego w cudownym kaliskim wizerunku. Zaczęła być organizowana rok po tym, gdy w naszym sanktuarium podjęliśmy nabożeństwa pierwszoczwartkowe w intencji rodzin i obrony życia. Już od osiemnastu lat te nabożeństwa dzięki Radiu Maryja i Telewizji Trwam co miesiąc transmitowane są nie tylko na całą Polskę. Docierają także w różne zakątki świata” – zauważa kustosz kaliskiego sanktuarium, wskazując na rolę Rodziny Radia Maryja w propagowaniu pierwszoczwartkowych nabożeństw.

Rodzina Radia Maryja przybywa do św. Józefa Kaliskiego, by przez jego przyczynę modlić się w ważnych sprawach dla Kościoła i Ojczyzny. Jedną z najważniejszych intencji jest właśnie obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

„Widzimy, jak jest ona ważna także w kontekście trwającej wojny na Ukrainie, gdy brak poszanowania dla życia ludzkiego przez człowieka prowadzi do ogromnego dramatu. Świętemu Józefowi, Opiekunowi Świętej Rodziny, pragniemy polecać wszystko, co niezrozumiałe i trudne, ucząc się od niego pokory, odwagi i zaufania Panu Bogu” – zaznacza ksiądz prałat.

W obronę życia wpisuje się też troska o wychowanie dzieci i młodzieży.

„Na progu nowego roku szkolnego chcemy w szczególny sposób polecać Panu Bogu młode pokolenie Polaków, ale też nauczycieli, by zawsze mieli na uwadze dobro ucznia, ucząc dzieci i młodzież patriotyzmu i przywiązania do chrześcijańskich wartości” – akcentuje rozmówca „Naszego Dziennika”.

XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do św. Józefa rozpoczęła się o godz. 16.00. W programie znalazł się koncert dziękczynny za dar wolności, zatytułowany „Niech żyje Polska”. Pieśni patriotyczne przeplatane będy świadectwami rodzin i małżeństw.

Po godz. 17.00 rozpoczęło się nabożeństwo w kaplicy św. Józefa. Po modlitwie odbyła się konferencja „Jesteśmy dłużnikami św. Józefa”, którą poprowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski, częstochowski biskup pomocniczy. Przed końcowym błogosławieństwem wypowiedziany został akt zawierzenia dzieła obrony życia oraz małżeństw i rodzin opiece św. Józefa.

 

Małgorzata Bochenek/Nasz Dziennik

drukuj