Rowerzyści uczcili w stolicy Powstańców Warszawskich

Po raz dziewiąty Masa Powstańcza uczciła rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W sobotę w Warszawie odbył się przejazd rowerowy szlakiem Powstania, w tym roku poświęcony godzinie „W”.

Rowerzyści wspomagani przez przewodnika zapoznali się z historią budynku Prudentialu, dawnego gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej oraz powstańczych barykad i okopów. Masa przejechała ulicami: Woli, Żoliborza, Mokotowa i Śródmieścia, pokonując dystans ok. 20 km.

Masa Powstańcza jest próbą nowego, alternatywnego i aktywnego uczczenia pamięci o Powstańcach Warszawskich – mówi Jacek Chałupka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Chcieliśmy dotrzeć do innych ludzi – do ludzi młodych, którzy są aktywni, jeżdżą rowerami – żeby pokazać, że pamięć można czcić w różny sposób, nie tylko w galowy, uroczysty. Od 9-ciu lat udaje się nam to sukcesywnie powtarzać. Co roku mamy 2 tys. uczestników. W tym roku chcieliśmy pokazać uczestnikom co znaczy ta symboliczna godzina, jak wyglądały początki Powstania – tłumaczy Jacek Chałupka.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie w czasie II wojny światowej.

1 sierpnia 1944 r. do walki o stolicę przystąpiło około 50 tys. powstańców. Walki trwały 63 dni. Zginęło ok. 18 tys. powstańców i ponad 170 tys. osób spośród ludności cywilnej. Pół miliona warszawiaków wypędzono z miasta, zaś sama stolica została niemal w całości zniszczona.

RIRM

drukuj