Rowerowy Rajd Piaśnicki 2021 śladami pomordowanych w 1939 r. kapłanów Ziemi Puckiej

Radni Władysławowa oraz Pucka zapraszają do udziału w Rowerowym Rajdzie Piaśnickim 2021 śladami pomordowanych w Lasach Piaśnickich w 1939r. kapłanów Ziemi Puckiej. Rajd rozpocznie się 6 listopada 2021 roku we Władysławowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja oraz TV Trwam.

6 listopada br. o godz. 9.00 wyruszy Rowerowy Rajd Piaśnicki 2021 śladami pomordowanych w Lasach Piaśnickich w 1939r. kapłanów Ziemi Puckiej. Trasa Rajdu przebiegnie od Władysławowa przez Łebcz, Starzyno, Domatowo, Domatówko, Małą Piaśnicę aż do Sanktuarium Piaśnickiego.

Organizowany cyklicznie Rowerowy Rajd Piaśnicki ma na celu uhonorowanie polskich duchownych, którzy zostali zamordowani w październiku i listopadzie w 1939 roku w Piaśnicy.

„Celem jest również przedstawienie i poznanie zamordowanych duchownych, ponieważ wielu mieszkańców powiatu puckiego nie ma o nich wiedzy albo też ich wiedza jest bardzo szczątkowa. My jako radni różnego szczebla (gmina i powiat), ale również jako działacze społeczni Ziemi Puckiej chcielibyśmy tym Rajdem w pierwszej edycji upamiętnić i oddać hołd następującym duchownym Ziemi Puckiej, którzy polegli w Piaśnicy” – informują organizatorzy.

Lista zamordowanych księży:

– ks. wikariusz Ludwik Angryk (parafia Władysławowa) – zamordowany 11.11.1939,
– ks. proboszcz Anastazy Kręcki (parafia Strzelno) zamordowany 11.11.1939,
– ks. proboszcz Władysław Wielewski (parafii Łebcz) zamordowany 03.11.1939,
– ks. proboszcz Bolesław Witkowski (parafia w Mechowej), zamordowany 04.11.1939,
– ks. proboszcz Edmund Fittkau (parafia w Pucku, dziekan); zamordowany listopad 1939,

– ks. proboszcz Alojzy Kaszubowski (parafia w Kosakowie), zamordowany 11.11.1939,
– ks. wikariusz Bronisław Labuda (parafia z Pucka), zamordowany 03.11.1939,
– ks. proboszcz Wojciech Pronobis (parafia w Swarzewie); zamordowany 08.11.1939,
– ks. Ksawery Szynalewski (kuratus parafii w Kuźnicy), zamordowany 11.11.1939,
– ks. wikariusz Augustyn Warczak (parafia z Mechowej), zamordowany 02.11.1939,
– ks. Heliodor Zieliński (wikariusz z Żarnowca), zamordowany 1939.

Organizatorami wydarzenia są Michał Kowalski, radny powiatu puckiego; Piotr Dettlaff, radny Gminy Władysławowo oraz Sławomir Idkowiak, radny Gminy Puck. Przewidywana liczba uczestników to maksymalnie 200 osób. Rajd jest nieodpłatny, natomiast osoby, które chcą wziąć udział w przedsięwzięciu, muszą spełnić odpowiednie kryteria,

„Każdy uczestnik jest zobowiązany posiadać sprawny techniczne rower, wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zaleca się, by każdy uczestnik posiadał kask ochronny rowerowy umieszczony na głowie oraz kamizelkę odblaskową. Uczestnicy mogą dołączyć do grupy na każdym etapie  i zakończyć rajd o każdym czasie. Organizator nie prowadzi listy uczestników rajdu. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania zasad związanych z sytuacją epidemiczną” – czytamy w regulaminie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, natomiast patronat medialny objęło Radio Maryja i TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj