fot. PAP/Jakub Kamiński

Roszady na scenie politycznej

Powiększenie się Zjednoczonej Prawicy o nowe środowiska to kolejny cios dla opozycji. Platforma Obywatelska i Nowoczesna, mimo wielu prób same nie potrafią współdziałać, co może odbić się na wynikach wyborów samorządowych.

Przed dwoma tygodniami liderzy Zjednoczonej Prawicy wyraźnie zadeklarowali swoją  jedność.

– Jesteśmy jedną rodziną, idącą w jednym kierunku – mówił wówczas Jarosław Kaczyński, prezes Prawa  i Sprawiedliwości.

– Zachowujemy jedność, rozszerzamy się – wskazywał wicepremier Jarosław Gowin, lider Polski Razem.

– Mamy bardzo ambitny plan dla Polski. Jestem przekonany, że działając wspólnie jesteśmy gotowi go zrealizować – podkreślał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski.

Dziś wyraz Zjednoczeniu Prawicy dało powstanie partii Porozumienie. Nazwa ukazuje szeroką koalicję środowisk prawicowych, choć według opozycji, nie dzieje się nic nadzwyczajnego.

– To jest tylko mówienie i mielenie tego samego zboża, które jest już przemielone. Ta partia w szerokiej prawicowej  koalicji jest właśnie po to, żeby można było mówić, że jest to taki szeroki front – uważa Jarosław Kalinowski, europoseł PSL.

Ale ten szeroki front stał się dziś faktem. Prawica potwierdza tym samym potrzebę wprowadzania reform proponowanych przez obecny rząd – mówi  Jarosław Sellin, wiceminister kultury w rządzie PiS.

– To jest pozytywny fakt, pokazujący, że coraz więcej ludzi również aktywnych działaczy społecznych, politycznych uznaje, że nasza władza dobrze służy narodowi, dobrze służy społeczeństwu i chcą po prostu do nas dołączyć i nas w tych działaniach wesprzeć – podkreśla Jarosław Selin.

W tę jedność nie chce wierzyć Platforma Obywatelska. Przekonuje, że PiS nie potrzebuje Jarosława Gowina.

– W istocie jest potrzebny raczej jako taki listek figowy do przyciężkiego kożucha. Na zasadzie jest pewna różnica zdań i tę role niewdzięczną Jarosław Gowin zgodził się pełnić – mówi Rafał Grupiński, poseł PO.

Nowoczesna, która ostatnio weszła w konfrontacje z PO ws. kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy – dziś mówi o dobrych relacjach w totalnej opozycji.

– W wielu kwestiach zgadzamy się i podejmujemy wspólne działania – chociażby w sprawie protestu wobec działań, które prowadzą do tworzenia prawa niezgodnego z konstytucją – akcentuje Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu z Nowoczesnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj