fot. flickr.com

Rosyjskie MSZ: Odpowiemy symetrycznie na wydalenie dyplomaty ze Słowacji

Rosja odpowie analogicznymi krokami na wydalenie swego dyplomaty ze Słowacji – zapowiedziało w środę MSZ w Moskwie po poinformowaniu przez słowackie władze o wyrzuceniu z kraju rosyjskiego dyplomaty, który prowadził działalność szpiegowską.

„Strona rosyjska zareaguje na nieprzyjazne działania Bratysławy zgodnie z zasadę wzajemności” – oświadczyło MSZ.

Wcześniej premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował o wydaleniu z kraju rosyjskiego dyplomaty. Według premiera dyplomata prowadził działalność szpiegowską, niezgodną z zasadami Konwencji Wiedeńskiej, a działania te były wymierzone w Słowację i jej sojuszników. Rosjanin – pracownik ataszatu wojskowego – miał 48 godzin na opuszczenie placówki i wyjechał w tym czasie ze Słowacji.

Szef słowackiego rządu powiedział, że wydalenie dyplomaty Rosji odbyło się „zgodnie ze wszystkimi dyplomatycznymi zwyczajami i zasadami”.

Słowacja po zamachu w marcu br. w Wielkiej Brytanii na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala – w odróżnieniu od wielu innych państw zachodnich – nie wydaliła żadnego rosyjskiego dyplomaty. Wezwała jedynie na konsultacje swojego ambasadora w Moskwie.

PAP/RIRM

drukuj