fot. PAP/Paweł Supernak

Rostowski: U S. Nowaka nie zapadały żadne decyzje ws. zmiany w ustawie o VAT

Na spotkaniach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów u Sławomira Nowaka nie zapadały żadne decyzje ws. zmiany w ustawie o VATzapewnił zeznający od godz. 10.00 przed sejmową komisją ds. VAT były wiceminister finansów Jan Vincent Rostowski.

Były minister finansów (2007-2013) wielokrotnie zaprzeczał, jakoby jego rząd był odpowiedzialny za rosnącą lukę VAT. Szacuje się, że w latach 2007-2015 Skarb Państwa poniósł w tym obszarze straty na poziomie ok. 250 mld zł.

Ważnym wątkiem przesłuchania jest konfrontacja świadka z zeznaniami byłej wiceminister finansów prof. Elżbiety Chojny-Duch. Według niej, to nie Rostowski, tylko szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tusk Sławomir Nowak miał wpływ na stanowienie prawa podatkowego na etapie prac rządowych. Mówiła też o skutecznym działaniu lobbystów.

Były minister zeznał, że to on podejmował ostateczną decyzję ws. kształtu przepisów podatkowych.

Jan Vincent Rostowski powiedział, że spadek dochodów z VAT to zjawisko globalne, wydarzające się w cyklach. W jego zeznaniach nie zabrakło odniesień do bieżącej sytuacji.

– To właśnie to, że państwo (PiS – przyp.red.) tak się cieszycie tym, że VAT rośnie szybciej od PKB czy konsumpcji, oznacza, że potencjalnie popełniacie gigantyczny błąd strategiczny, gigantyczny błąd polityki gospodarczej, bo jak przyjdzie spowolnienie, to może być – a myślę, że będzie – ostre spowolnienie, a może nawet spadek dochodów z VAT – to jest bardzo ważna rzecz (…). Mówiąc naprawdę poważnie o celach tej komisji, jakie wnioski z tego, co działo się w tamtych latach można wyciągnąć, to ten jest jeden z najważniejszych – mówił Jan Vincent Rostowski.

Były minister finansów stwierdził, że jego przesłuchanie ma charakter polityczny.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj