Rośnie poziom wody w rzekach

W ciągu najbliższej doby, w związku z prognozowanymi dodatnimi temperaturami powietrza oraz opadami deszczu, w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej i Koprzywianki spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody na ogół w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia kolejnych stanów ostrzegawczych.

Intensywne opady śniegu i deszczu oraz dodatnie temperatury, jakie panują w ciągu dnia powodują, że wody w rzekach przybywa. Taka sytuacja prowadzi do podniesienia się stanów wód w rzekach, co w konsekwencji prowadzi do lokalnych podtopień.

Dziś stan alarmowy został przekroczony w dorzeczu Wisły – maksymalnie w Strzeżowie na Bugu o 41 cm, w dorzeczu Odry W Korzeńsku o 50 cm. Natomiast stan ostrzegawczy przekroczony jest na 19 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 18 stacjach w dorzeczu Odry.

Ostrzeżenia hydrologiczne i informacje o niebezpiecznych zjawiskach

W dniu 10.04.2013 r. zostały wydane informacje o niebezpiecznych zjawiskach hydrologicznych stopnia 2 (w skali 3 stopniowej) dla:

– województwa wielkopolskiego i łódzkiego (Warta środkowa, Prosna i ich dopływy)

– województwa śląskiego (Mała Wisła poniżej zbiornika Goczałkowice oraz Przemsza)

– województwa świętokrzyskiego (zlewnia Nidy, Czarnej Staszowskiej i Koprzywianki)

Obowiązywały także wydane w dniach poprzednich informacje o niebezpiecznym zjawisku stopnia 2 (w skali 3 stopniowej) dla:

– województwa podlaskiego (Bug w rejonie Frankopola)

– województwa mazowieckiego (Wisła poniżej ujścia Narwi oraz Bug w rejonie Frankopola)

 

Prognoza pogody

 

Noc środa/czwartek   (10/11.04.2013) i czwartek (11.04.2013)

W nocy zachmurzenie duże i całkowite, jedynie na południu Polski większe przejaśnienia. Miejscami, głównie na północy i wschodzie kraju, opady deszczu, na północy możliwe także opady deszczu ze śniegiem. Miejscami silne zamglenia i mgły. W silnych zamgleniach widzialność od 1000 m do 3000 m, a w mgłach od 300 m do 900 m. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od 0°C do 2°C, cieplej na krańcach zachodnich: 2°C, 3°C, a chłodniej lokalnie na Pomorzu, Mazurach i Suwalszczyźnie: -1°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych, tylko na wybrzeżu początkowo umiarkowany, wschodni.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady deszczu. Rano lokalnie w silnych zamgleniach i mgłach widzialność od 500 m do 3000 m. Temperatura maksymalna od 5°C na północnym wschodzie i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 14°C na południowym zachodzie. W centrum kraju 9°C, 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Noc czwartek/piątek  (11/12.04.2013) i piątek (12.04.2013)

W nocy zachmurzenie duże, miejscami, zwłaszcza na południu i zachodzie większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie w silnych zamgleniach i mgłach widzialność od 300 m do 3000 m. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju obszarze od 2°C do 5°C, chłodniej na północnym wschodzie: od 1°C do 2°C, a cieplej na krańcach zachodnich: od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Rano lokalnie w silnych zamgleniach i mgłach widzialność od 500 m do 3000 m. Temperatura maksymalna od 6°C w rejonie Zatoki gdańskiej do 8°C, 9°C na Suwalszczyźnie i Mazurach do 10°c, 12°c na pozostałym obszarze kraju, tylko na zachodzie i południowym zachodzie 13°C, 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodnim wybrzeżu umiarkowany i dość silny, z kierunków południowych, w zachodniej połowie kraju skręci na zachodni.

RIRM/ IMGW

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl