fot. twitter.com/PolskaPolicja

Rośnie liczba ataków na księży w Polsce

W Polsce wzrasta liczba ataków na księży oraz przestępstw uderzających w chrześcijan. Tylko w ostatnim roku było ich 10. Do groźnej sytuacji doszło także w ostatnią sobotę w Rzeszowie, gdzie w kierunku księdza i towarzyszących mu ministrantów padły strzały oddane z wiatrówki.

W sobotę księża z parafii Świętej Rodziny odwiedzali parafian z wizytą duszpasterską. Około godz. 15.00 z okna bloku numer 6 na ulicy Solarza 6 w ich kierunku padły strzały. Śrut wystrzelony z wiatrówki trafił kapłana, gdy wychodził z klatki tego bloku.

– Padło kilka strzałów z wiatrówki w kierunku księży. O sytuacji dowiedziałem się dopiero po tym, jak księża wrócili z kolędy – powiedział rzeszowskiemu portalowi Nowiny24 proboszcz parafii Świętej Rodziny w Rzeszowie ks. Grzegorz Kałdowski.

Postrzelony kapłan nie odniósł żadnych obrażeń. Strzały padły również w stronę dwóch kolejnych kapłanów i idących z nimi ministrantów.

– Policjanci teraz pracują nad ustaleniem szczegółowo okoliczności. Postepowanie prowadzone jest jak na razie w kierunku art. 160 kk, który mówi o stworzeniu niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia osób. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności – podkreślił nadkomisarz Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Policjanci nadal poszukują sprawcy zdarzenia. Niestety, coraz częściej dochodzi do ataków na kapłanów.

Tylko w latach 2017–2019 doszło do 23 napadów na księży. Jedna z groźniejszych sytuacji miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku we Wrocławiu. Tam kapłan, który miał sprawować poranną Mszę świętą, został ugodzony nożem w klatkę piersiową.

– Ksiądz wchodząc do kościoła na Mszę św. został zaatakowany przez człowieka, który stał w tym kościele w przedsionku, został zaatakowany nożem – mówił w czerwcu po ataku nożownika ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

W rezultacie ciężko ranny ksiądz trafił do szpitala, a sprawcy postawiono zarzut usiłowania zabójstwa. Z kolei pod koniec lipca ubiegłego roku w Turku ksiądz został zaatakowany przez cztery osoby w biurze parafialnym po tym, gdy nie chciał podpisać dokumentu o apostazji.

– Inna sytuacja to również włamania czy napady na plebanię, gdzie grupy przestępcze czy przestępcy napadają na plebanię, chcąc uzyskać z tego korzyści związane z włamaniem, a więc liczą na różnego rodzaju kosztowności – wskazał inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Również w okresie kolędy księża są bardziej narażeni na agresję. Dlatego też Komenda Główna Policji apeluje o większą ostrożność zarówno do księży, jak i do pozostałych obywateli.

– Aby nie dopuszczali się czynów nagannych, aby pamiętali o tym, że jakikolwiek atak również – na księdza – jest traktowany w polu prawa karnego jako przestępstwo i taka osoba podlega odpowiedzialności karnej – zaznaczył inspektor Mariusz Ciarka.

Z kolei Episkopat Polski apeluje o szacunek dla księży, ale i każdego człowieka.

– Nie może być przyzwolenia z naszej strony na taką atmosferę nienawiści czy to na ulicy, czy w internecie, nie tylko wobec księży, ale wobec drugiego człowieka. Jako ludzie wierzący, jako chrześcijanie tym bardziej powinniśmy dawać dobry przykład szacunku dla każdego człowieka – akcentował rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Akty agresji wobec duchowieństwa, wiernych i Kościoła katolickiego nasilają się również pod wpływem ideologii LGBT. Przykładem jest nie tak dawna nagonka na ks. abp. Marka Jędraszewskiego za porównanie ideologii gender do tęczowej zarazy.

TV Trwam News

drukuj