PAP/EPA

Rosjanie nie ustają w próbach całkowitego przejęcia kontroli nad Bachmutem

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, przekazała, że gdyby Ukraińcy nie obronili Bachmutu, Rosjanie posunęliby się znacznie w głąb ukraińskiego terytorium.

Z ust premiera Ukrainy pada możliwy termin planowanej przez armię kontrofensywy. Może dojść do niej latem. Według Ukrainy Bachmut wziął dziś na siebie główny ciężar ataków podejmowanych przez rosyjskich agresorów. Miasto przez rosyjską artylerię i lotnictwo zostało zamienione w syryjskie Aleppo – powiedziała Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.

Według informacji przekazanych przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w wielu miejscach w kraju jest spokojniej niż w ubiegłym roku. Co nie znaczy, że nie toczy się wojna. Wołodymyr Zełenski mówił o wspólnym zadaniu, bo w ten sposób zdefiniował dążenie do zwycięstwa. Ostrzegał też, by nie czekać biernie na to, że ktoś inny je zapewni.

Wraz z partnerami udało nam się zrobić dużo dla obrony ludzi, Ukrainy, całej Europy, ale to nie znaczy, że teraz jest czas, by spocząć na laurach – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Wciąż wracają pytania o to, kiedy Ukraina przeprowadzi swoją kontrofensywę. Według premiera kraju może rozpocząć się ona latem, a presję na to ma wywierać ukraińskie społeczeństwo. Zapowiadał też, że niezależnie od tego, jakie dokumenty wyciekły z Pentagonu, Ukraina wyzwoli swoje ziemie.

„Niejednokrotnie pokazaliśmy, że stać nas na to. Prosimy naszych międzynarodowych partnerów o większy potencjał wojskowy taki jak czołgi, amunicję, samoloty i pojazdy opancerzone” – podkreślił Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, na antenie ARD mówił, że Ukraina ma kilka opcji w przypadku planowanej ofensywy. Decyzja o jej rozpoczęciu miałaby zapaść w ostatniej chwili.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl