fot. PAP/EPA

Rosja zaostrza kontrole tureckich produktów

Rosja zaostrzyła kontrole produktów rolnych i spożywczych importowanych z Turcji. Według rosyjskiego ministerstwa rolnictwa około 15 proc. tych produktów nie spełnia rosyjskich norm. Turcja dostarcza do Rosji głównie warzywa, owoce i produkty mięsne.

Jak podał resort, rząd polecił Federalnej Służbie Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego wzmocnienie kontroli po analizie dokonanej przez ministerstwo.

Do pogorszenia stosunków między Moskwą i Ankarą doszło po ostatnim zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24, który, według Turcji, naruszył jej przestrzeń powietrzną przy granicy syryjsko-tureckiej.

We wtorek wieczorem Moskwa ogłosiła, że zrywa kontakty wojskowe z Turcją. Wczoraj premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że po strąceniu przez siły tureckie rosyjskiej maszyny, niektóre ważne wspólne projekty mogą zostać unieważnione, w wyniku czego tureckie firmy mogą stracić udział w rosyjskim rynku.

Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski, a prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że zestrzelenie maszyny w Syrii wykracza poza ramy walki z terroryzmem.

RIRM

drukuj