fot. PAP/EPA

Rosja wycofuje wojska z Donbasu

Rosja wycofuje wojska z Donbasu. Ale  eksperci przestrzegają, że to może być tylko zasłona dymna. W rzeczywistości Moskwa wykorzystuje rozejm do wzmocnienia swoich pozycji na Ukrainie.

Władimir Putin oskarża Zachód o wykorzystywanie konfliktu do reanimowania NATO. Tymczasem Rosja przykręca nam gazowy kurek. Od dwóch dni do Polski płynie mniej gazu niż to wynika z naszych zamówień. Gazu, za który już zapłaciliśmy. Dlaczego płynie do nas mniej błękitnego paliwa? Tego Gazprom jak dotąd nie wyjaśnił.

Na Ukrainie trwa kruchy rozejm. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko przypomina, że od 5 września działania bojowe nie są prowadzone. Nie wiadomo jednak, czy obecna sytuacja nie jest niczym cisza przed burzą. Prezydent Poroszenko nie ukrywa, że jego kraj jest  przygotowany na „podstępne złamanie” zawieszenia broni. W razie wznowienia walk na pierwszej linii frontu znajduje się miasto Mariupol. Prezydent zapowiada nadanie dodatkowych uprawnień niektórym rejonom obwodów donieckiego i Łużańskiego.

Konflikt na Ukrainie był jednym głównych wątków przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego wygłoszonego dziś w Bundestagu z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej

– To dobra wiadomość, że jedną z odpowiedzi na wojnę na Ukrainie będzie strategiczne wzmocnienie wschodniej flanki NATO poprzez ciągłą obecność wojsk sojuszniczych i wysuniętą infrastrukturę logistyczną w krajach granicznych, a także m.in. podwyższenie gotowości sił reagowania i zwiększenie roli dowództwa korpusu w Szczecinie, którego trzon stanowią polscy, niemieccy i duńscy żołnierze – powiedział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Polski prezydent apelował też do Niemców o umacnianie sojuszu Europy ze Stanami Zjednoczonymi. Ewentualne wzmocnienie współpracy transatlantyckiej i niedawne, nieco zachowawcze decyzje, już drażnią rosyjskiego prezydenta. Władimir Putin mówi, że sytuacja na Ukrainie jest wykorzystywana do reanimowania NATO.

– Kryzys na Ukrainie, który został sprowokowany i rozpętany przez niektórych spośród naszych zachodnich partnerów, teraz jest wykorzystywany do reanimowania tego bloku wojskowego – powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin.

Putin oświadczył, że Moskwa będzie podejmować adekwatne kontr posunięcia. Jakie?, tego nie sprecyzował. Zapowiedział też, że do końca roku ma powstać nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej. Wpisane w nią ma być między innymi odstraszanie nuklearne.

 

TV Trwam News

drukuj