fot. https://pixabay.com/

Rosja po raz kolejny grozi użyciem broni nuklearnej

Władimir Putin ponownie straszy bronią nuklearną i przyznaje się do ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Z powodu ostrzałów elektrowni, osiedli, szkół Komisja Europejska chce nałożyć na Rosję kolejny pakiet sankcji. Ostateczną decyzję, które restrykcje będą przyjęte, podejmą państwa członkowskie Unii.

Rosja kontynuuje barbarzyńskie ataki na ukraińskie miasta. Na bazar w Kurachowe w rejonie donieckim na sprzedających tu i kupujących spadły rosyjskie rakiety – mówił szef miejscowej policji.

– Doszło do napadu na spokojne miasteczko. Na targowisku w miejscowości Kurachowe znaleziono ciała. Trwa ich identyfikacja. Zabrano też rannych z rynku i przewieziono do szpitala – powiedział szef policji w Kurachowe, Artem Schus.

Rzecznik Kremla, Dimitrij Pieskow, zapowiedział, że Rosja będzie dążyć do zajęcia wschodniej i południowej części Ukrainy, które Moskwa uznała za własne.

– Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby te terytoria wyzwolić – stwierdził Dimitrij Pieskow.

Rosja po sfałszowaniu referendów w obwodach: ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim uznaje te regiony za własne. Tymczasem ukraińska ofensywa z ostatnich tygodni zmusiła Rosjan do wycofania się z wielu tych terenów, w tym z zachodniego Chersonia. Armia agresora rekompensuje sobie straty terytorialne, prowadząc intensywne ostrzały rakietowe prawie całego terytorium Ukrainy. Władimir Putin potwierdził, że jego wojsko prowadzi celowe ataki na infrastrukturę krytyczną, w tym na elektrownie.

Tak, robimy to. Ale kto to zaczął? Kto uderzył w Most Krymski? Kto wysadził linie z elektrowni jądrowej Kursk? Kto nie dostarcza wody do Doniecka? – pytał Władimir Putin.

Prezydent Federacji Rosyjskiej po raz kolejny zasugerował możliwość użycia broni atomowej. Powiedział, że ryzyko wojny nuklearnej wzrosło. Na tę wypowiedź zareagował rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price.

– Przeczytałem raport i byłem tym głęboko zaniepokojony. To był wstrząsający raport – podkreślił rzecznik Departamentu Stanu USA.

Wobec nasilania się rosyjskich zbrodni przeciw ludności cywilnej na Ukrainie Komisja Europejska przygotowuje dziewiąty pakiet sankcji na Rosję. Restrykcjami będzie objętych prawie 200 osób i instytucji – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

– Obejmuje to rosyjskie siły zbrojne, a także pojedynczych oficerów i przedsiębiorstwa przemysłu obronnego oraz członków Dumy Państwowej, rady federacji, ministrów, gubernatorów, a wśród nich partie polityczne. Ta lista obejmuje kluczowe postacie, które odpowiadają za celowe ataki rakietowe na ludność cywilną oraz stoją za porywaniami ukraińskich dzieci – wskazała Ursula von der Leyen.

Według organizacji broniących praw człowieka agresor wywiózł do Rosji co najmniej 12 tys. ukraińskich dzieci, aby poddać je rusyfikacji. Sankcjami objęte będą produkty stosowane w zakładach cywilnych, jak i wojskowych, Chodzi m.in. o kilka substancji chemicznych i komponenty elektroniczne oraz komputerowe. Ograniczenia realnie dotykają Rosję – zauważył politolog dr Łukasz Stach.

– Niezwykle utrudnia Rosji modernizację na przykład przemysłu wydobywczego, infrastruktury energetycznej, jak też sektora militarnego. Wszystkie najnowsze programy militarne Rosji, takie jak samolot SU-27, czy czołg T-14 Armata notują bardzo duże opóźnienia – powiedział dr Łukasz Stach.

Nie wszystkie sankcje przynoszą spodziewane rezultaty. Na przykład w ciągu 11 miesięcy 2022 roku produkcja ropy wzrosła o 2,2 procent i wyniosła 488 mln ton.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl