Rosja o nowych sankcjach USA: Waszyngton pogłębia konfrontację

Nowe sankcje wobec obywateli i firm rosyjskich świadczą o tym, że USA po raz kolejny dokonują wyboru na rzecz pogłębienia konfrontacji – oceniło rosyjskie MSZ, komentując w piątek nowe amerykańskie sankcje w związku z konfliktem na Ukrainie.

„Takie prowokacyjne działania nie tylko niszczą stosunki rosyjsko-amerykańskie, lecz także nie sprzyjają współdziałaniu w rozwiązywaniu innych problemów światowych” – napisało na swej stronie internetowej rosyjskie MSZ, zaznaczając, że „taka linia” nie pozostanie bez reakcji.

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek kolejne sankcje na obywateli rosyjskich i ukraińskich oraz firmy, w szczególności spółki zależne od rosyjskiego koncernu Rosnieft i banku Wnieszekonombank. Jak podało amerykańskie ministerstwo finansów, sankcjami objęto osoby i firmy, które były zaangażowane w omijanie już istniejących restrykcji. USA oświadczyły, że sankcje nie zostaną zniesione, dopóki w pełni nie będą wdrożone uzgodnienia z Mińska, dotyczące zawieszenia broni w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

MSZ Rosji napisało, że objaśniając sankcje sytuacją na Ukrainie „Waszyngton zamiast zachęcać Kijów do realizacji mińskich umów, wciąż ćwiczy się w rozszerzaniu kampanii sankcji przeciwko Rosji”.

Ministerstwo finansów USA podkreśliło, że podjęta przez USA decyzja o nowych sankcjach jest spójna z decyzją Unii Europejskiej sprzed miesiąca o przedłużeniu sankcji wobec Rosji. Jest także zgodna z zobowiązaniem USA do „poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie”, a to – jak wyjaśniono – oznacza, że sankcje nie zostaną zniesione, dopóki nie zostaną w pełni zrealizowane uzgodnienia ws. przerwania ognia między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl