fot. PAP/EPA

Rosja: A. Nawalny potwierdza, że został przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny poinformował w środę na Instagramie, że został przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze znajdującej się w Mieliechowie, w obwodzie włodzimierskim. To więzienie mające opinię jednego z najbardziej przerażających w Rosji.

„Witam wszystkich z więzienia o zaostrzonym rygorze. Wczoraj (wtorek) zostałem przeniesiony do IK-6 Mieliechowo, obiektu położonego około 250 km na wschód od Moskwy” – napisał Nawalny na Instagramie.

Znajdująca się w pobliżu miasta Włodzimierz kolonia karna w Mieliechowie była przedmiotem licznych dziennikarskich śledztw w związku z oskarżeniami o złe traktowanie więźniów. Rzecznik A. Nawalnego, Kira Jarmysz, mówiła w maju, że to więzienie jest „jednym z najbardziej przerażających w Rosji” i utrzymywała, że „więźniowie są tam torturowani i zabijani”.

Aleksiej Nawalny, skazany za rzekome defraudacje finansowe, przebywał w kolonii karnej w mieście Pokrow w obwodzie włodzimierskim na mocy wyroku z 2014 roku, który został odwieszony w lutym 2021 roku po powrocie opozycjonisty z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Aleksieja Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza tym oskarżeniom.

W marcu opozycjonista usłyszał kolejny wyrok – dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Nawalnemu nakazano również zapłacenie grzywny w wysokości 1,2 mln rubli (ok. 11,5 tys. USD).

31 maja polityk został oskarżony w kolejnej sprawie karnej dotyczącej „tworzenia organizacji ekstremistycznej i podżegania do nienawiści wobec władz”. W przypadku uznania opozycjonisty za winnego, grozi mu do 15 lat więzienia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl