fot. PAP/Tomasz Gzell

#RokNowychZadań

Premier Beata Szydło rozpoczyna przegląd ministerstw. Na pierwszy ogień idą resorty zajmujące się bezpieczeństwem: Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rok 2017 ma być rokiem nowych zadań i nowych kierunków działań – tak na wtorkowej konferencji prasowej mówiła premier Beata Szydło. Przez najbliższe dwa tygodnie szefowa rządu będzie spotykała się z ministrami poszczególnych resortów. W trakcie rozmów omawiane mają być projekty, które zrealizowano, których nie zrealizowano, a także propozycje nowych działań na najbliższe 12 miesięcy.

– Rząd będzie pracował właśnie po to, ażeby te kierunki i te działania, które zostaną, te zadania, które podejmiemy, były ukierunkowane na sprawy, na które czekają zwykli obywatele: bezpieczeństwo, rozwój, rodzina, sprawy społeczne – mówiła premier.

Pierwszymi analizowanymi resortami będą: Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Premier Beata Szydło z ministrami spotka się już jutro.

– Bezpieczeństwo to jest nasz priorytet, to jest w tej chwili jedno z najważniejszych zadań – bezpieczeństwo szeroko rozumiane, ale dotyczące zarówno tego codziennego życia polskich rodzin, polskich obywateli, ale również bezpieczeństwo w wymiarze szerszym – wyjaśniała Beata Szydło.

Jak na razie w kwestii bezpieczeństwa jest się czym pochwalić. Zarówno Szczyt NATO w Warszawie jak i Światowe Dni Młodzieży były odpowiednio  zabezpieczone.

– To się nałożyło z eskalacją terroryzmu w Europie Zachodniej. Były niepokoje, czy w Polsce spotkanie i uroczystości odbędą się bezpiecznie – zauważa politolog dr Aleksander Kozicki.

Jednak te zagadnienia dla przeciętnego obywatela nie są tak ważne, jak kwestie bytowe.

Dlatego kolejnymi resortami poddanymi przeglądowi mają być ministerstwo zdrowia i ministerstwo pracy. To czołowe resorty dla funkcjonowania relacji społecznych.

– Najważniejsze są kwestie bytowe, czyli resort zdrowia, kwestia likwidacja NFZ, kwestia ministerstwa pracy, a więc podniesienia płacy minimalnej, jak również emerytury. To są zagadnienia ważne – wskazuje dr Aleksander Kozicki.

W ciągu roku rządów Prawu i Sprawiedliwości udało się uchwycić kwestie istotne z punktu widzenia społecznego. Chodzi tu między innymi o program „500 plus”, pilotażowy program Mieszkanie Plus, podwyższenie płacy minimalnej, obniżenie wieku emerytalnego czy darmowe leki dla seniorów. Taki przegląd resortów, zdaniem politologa Piotra Siekańskiego, na pewno zostanie dobrze odczytany przez wyborców.

– W trakcie pracy ministrów czy całego rządu, jest to naprawdę kolosalne zadanie – zarządzanie państwem. I tutaj taki rzetelny przegląd i spojrzenie takim gospodarskim okiem na to, co powinno zostać przyspieszone w 2017 roku, co powinno zostać zrealizowane, na pewno zostanie dobrze odczytane przez wyborców – ocenia Piotr Siekański.

  

TV Trwam News/RIRM

drukuj