fot. PAP

Rodzice dzieci niepełnosprawnych wznowią protest

13 stycznia 2015 w Warszawie rodzice dzieci niepełnosprawnych będą manifestować  ws. podwyżek świadczeń pielęgnacyjnych.

Zasiłek pielęgnacyjny nie był waloryzowany od 2006 roku. Obecnie wynosi on 153 zł miesięcznie. Rodzice domagają się, aby RPO zaskarżył tak rażąco niskie świadczenia pielęgnacyjne. Oczekują zwiększenia środków na godne życie, w tym umożliwienie integracji dzieci z resztą społeczeństwa.

Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Kuby, powiedziała, że  rodzice od lat apelują do rządu, aby ten zajął się sprawą; jednak koalicja PO-PSL pozostaje głucha na postulaty rodziców. Będziemy protestować do skutku – dodaje Iwona Hartwich.

– Jesteśmy tak mocno zdeterminowani, że będziemy przyjeżdżać do Warszawy co miesiąc. Będziemy się starać uwidocznić ten problem w Brukseli. Nie może być tak, że rodzic na świadczeniu pielęgnacyjnym nie jest zabezpieczony, dzieci są bez podjazdów, nie mają zabezpieczonego sprzętu rehabilitacyjnego, w kilkuletnich kolejkach oczekują na wizytę u specjalisty. Tak naprawdę oczekujemy pracownika socjalnego z gminy, który przyjdzie do domu i zbada na nasz wniosek potrzeby niepełnosprawnego dziecka. Rząd nie chce zrobić – tak naprawdę – prostych reform. To są reformy, które można przeprowadzić, natomiast pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, pan Jarosław Duda, tego nie rozumie – mówiła Iwona Hartwich.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn zapowiedziała dziś, że kolejna weryfikacja świadczeń rodzinnych odbędzie się w listopadzie 2015 r. Wówczas,  rząd podejmie decyzję o wysokości świadczeń rodzinnych, a także zasiłku pielęgnacyjnego. Zaznaczyła jednocześnie, że weryfikacja nie zawsze musi oznaczać podniesienie kwot.

RIRM

drukuj