Fot. PAP

Relacje polsko-rosyjskie tematem rozmów w Moskwie

Na temat relacji polsko-rosyjskich, a także zwrotu wraku TU-154M pod koniec tego miesiąca mają rozmawiać przedstawiciele Prezydiów sejmowych Komisji Spraw Zagranicznych Polski i Rosji. Z inicjatywą spotkania wyszła strona rosyjska.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna stwierdził, że spotkanie w Moskwie ma być próbą polepszenia dialogu polsko-rosyjskiego.

Widać niekonsekwencję; w tym momencie mówi się  o potrzebie poprawy relacji, natomiast we wcześniejszym, rządzący prezentowali poglądy jakoby współpraca układała się świetnie – stwierdził poseł Stanisław Piotrowicz. Członek parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej zwraca uwagę, że szczególnie podkreślono to w filmie National Geographic.

– Dziś, kiedy społeczeństwo dostrzega fiasko – powiem – pozornych działań rządu w zakresie odzyskania wraku, trzeba podjąć jakieś działania, żeby znowu żyć tym, że o to przedstawiciele Prezydium i jednej i drugiej komisji pojadą do Rosji, będą rozmawiać ze swoimi odpowiednikami. Znowu media przez jakiś czas będą żyły tym, jak to przedstawiciele obozu rządzącego starają się o to, co już dawno powinno być w Polsce, skoro ta relacja tak się miała dobrze układać –  powiedział pos. Stanisław Piotrowicz.

Polityk dodaje, że należy pamiętać o tym, co wcześniej powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

– Wypowiedział się w ten sposób, że zwrot wraku będzie suwerenną decyzją Komitetu Śledczego Rosji, a za tym i rosyjskiej prokuratury. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystkie decyzje, które ten komitet śledczy podejmuje, tak jak zresztą wszystkie ważne decyzje  z Rosji podejmowane są na Kremlu, a więc przez Putina. Nie należy zatem spodziewać się, że przyniesie to inne skutki – powiedział pos. Stanisław Piotrowicz.

 

Wypowiedź posła Stanisława Piotrowicza


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj