fot. pl.wikipedia.org

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: zażalenie na zawieszenie go w obowiązkach przez prokuraturę

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławia prof. Marek Z. złożył zażalenie na zawieszenie go przez prokuraturę w obowiązkach rektora. Śledczy postawili profesorowi zarzuty w śledztwie dotyczącym wrocławskiej spółki Data Techno Park.

We wtorek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP, że prof. Marek Z. oraz prezes spółki Data Techno Park Marek G. usłyszeli zarzuty w śledztwie katowickiej delegatury ABW, które prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Rektorowi zarzucono, że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i przekroczył uprawnienia, działając w porozumieniu z Markiem G. dla osiągnięcia korzyści majątkowej – prawie 2 mln zł. Według śledczych, rektor Z. i G narazili Uczelnię i spółkę Data Techno Park na straty ponad 4,2 mln zł.

„Pierwotnym współzałożycielem i większościowym udziałowcem spółki był Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Firma uzyskała dofinansowanie ze środków publicznych na budowę serwerowni danych, w której miały być przechowywane dane medyczne wszystkich Polaków” – powiedział PAP Żaryn.

„Po otrzymaniu dofinansowania i z chwilą rozpoczęcia inwestycji, rektor Marek Z. w imieniu uczelni, wspólnie z Markiem G. umorzyli większościowy pakiet udziałów Uniwersytetu w spółce” – powiedział. Na takie działania rektor nie miał wymaganej prawem zgody ministra skarbu państwa” – dodał rzecznik. Udziały w Data Techno Park objęła inna prywatna spółka, której Marek G. był również prezesem – podał Żaryn.

Wobec obu mężczyzn prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe – 100 tys. dla rektora i 50 tys. dla prezesa spółki. Prokurator zawiesił też rektora w wykonywaniu obowiązków.

W oświadczeniu przesłanym PAP rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że złożył zażalenie na decyzję prokuratury o zawieszeniu go w obowiązkach rektora.

„Jednocześnie oświadczam, że każdą decyzję w kwestii Data Techno Park podejmowałem na podstawie dostępnych w tamtym czasie wycen ekonomicznych i przedstawionych mi opinii prawnych. Za każdym razem miałem na względzie tylko i wyłącznie dobro Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu” – napisał rektor w oświadczeniu.

Jak dodał, liczy iż „analizowane już wielokrotnie dowody zostaną przez sąd merytorycznie rozpatrzone i wyrok lub umorzenie ostatecznie zakończy postępowanie i spekulacje w tej sprawie”.

PAP/RIRM

drukuj