fot. flickr.com

Rekordowy spadek liczby Polaków tam mieszkających w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii odnotowano rekordowy spadek liczby Polaków tam mieszkających. Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego, na koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 905 tys. osób mających polskie obywatelstwo. Rok wcześniej było ich 1 milion 21 tys. Liczba ta zmalała więc o 116 tys. 

Jest to pierwsze wyraźne przełamanie trendu zwyżkowego trwającego od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów, spadek liczby polskich obywateli w Wielkiej Brytanii związany jest m.in. z niepewnością towarzyszącą brexitowi.

Dużą rolę w powrocie do kraju odgrywa też coraz lepsza sytuacja w Polsce – wskazuje socjolog dr Bogdan Więckiewicz.

Sytuacja ekonomiczna w kraju jest coraz lepsza. Polska jest krajem, który rozwija się w tej chwili najlepiej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W związku z tym stwarzane są dobre sytuacje, nie tylko do osiedlenia się, do powrotu, ale także do założenia własnej firmy. To zdobyte w Wielkiej Brytanii doświadczenie może teraz procentować w Polsce – podkreśla ekspert.

W połowie maja Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zorganizowało w Londynie targi pracy. Miały one zachęcić Polaków do powrotu i podjęcia pracy w czołowych firmach na terenie kraju.

RIRM

drukuj