fot. PAP/Leszek Szymański

Rekord frekwencji w wyborach prezydenckich w XXI w.

Jest rekord frekwencji w wyborach prezydenckich w XXI wieku. W drugiej turze wyborów do urn poszło 68,18 proc. uprawnionych osób. Andrzej Duda przez kolejne pięć lat będzie pełnił najwyższy urząd w państwie. Urzędujący prezydent otrzymał 51,03 proc. głosów, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski – 48,97 proc. Wysoka frekwencja oznacza wyraźny mandat Andrzeja Dudy.

Zwycięzcami tych wyborów są także obywatele. Na to zwrócił uwagę szef PKW Sylwester Marciniak, podczas oficjalnej prezentacji wyników wyborów.

– Powszechne wybory prezydenta RP w 2020 roku okazały się zwycięstwem wszystkich obywateli polskich. Dziękujemy przede wszystkim milionom wyborców, którzy mimo pandemii i okresu wakacyjnego udali się do lokali wyborczych oraz przesłali pakiety wyborcze. W ten sposób ustanowili rekord frekwencji w wyborach prezydenckich w XXI w. – podkreślił szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Uroczystość wręczenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej ws. wyników wyborów prezydenckich odbędzie się 21 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Pierwsza pięcioletnia kadencja Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia tego roku.

RIRM

drukuj